FANDOM


Plik:Herb wielkoksiążęcego domu Bagratuni (Բագրատունի) oraz Królewstwa Armenii Zachodniej.png
Plik:Odznaczenia Zygmunta Antoniewicza.jpg

Zygmunt Antoniewicz – osoba szczególnie zasłużona dla Polski, polski artysta-plastyk i wojskowy ormiańskiego pochodzenia, uczestnik I wojny światowej, powstania wielkopolskiego i wojny polsko-bolszewickiej. Odznaczony Krzyżem Wielkim z Gwiazdą Orderu Virtuti Militari, Złotym Krzyżem Za Zasługi Związku Powstańców oraz Wielkopolskim Krzyżem Powstańczym. Przyjaciel Premiera Stanisława Mikołajczyka oraz hrabiego podpułkownika Ignacego Mielżyńskiego.

Biografia

Plik:594px-ObrazDziadkaRolandaAntoniewicza.jpg

Zygmunt Antoniewicz (Zygmunt von Bagratuni-Antonjan-Antoniewicz de Bołoz - Սիկիզմունդ Բագրատունի Անտոնեան Անտոնիեւիչ Պողոսի Անիեցի) urodził się w Poznaniu jako syn polskiego Ormianina Michała-Wacława Antoniewicza de Bołoz i austriackiej Ormianki Augusty von Wolf (Kajlkeri/Գայլքերի). Po ukończeniu gimnazjum im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu studiował sztuki piękne. Ożenił się z Józefą Kurzyńską (zm. 1956), był ojcem Zdzisława Antoniewicza i dziadkiem Rolanda Antoniewicza.

Plik:Antoniewicz-ősök.png

Po wcieleniu do armii pruskiej odbył służbę wojskową i walczył na wielu frontach I wojny światowej, po czym został oficerem powstania wielkopolskiego. Tu poznał Stanisława Mikołajczyka – wówczas młodego jeszcze „szczeniaka” ze wsi, który był przepojony głębokim patriotyzmem i nienawiścią do zaborców. W znaczeniu przenośnym należał do spadkobierców Michała Drzymały, który wszystko czynił „na pohybel okupantów”. Był także chłopakiem nadzwyczaj pojętnym, uczynnym i inteligentnym. Nic więc dziwnego, że zaprzyjaźnili się. Ale ta przyjaźń nie mogła potrwać długo i dlatego odziedziczył ją jego syn – Zdzisław, którego losy później w dziwny sposób związały się z Mikołajczykiem. Po zwycięstwie Powstania, za radą przyjaciela rodziny i głównodowodzącego powstania, generała Józefa Dowbor-Muśnickiego przeszedł do Wojska Polskiego. Wziął udział w wojnie polsko-bolszewickiej i jako pułkownik Legionów Piłsudskiego w dniu 6 maja 1919 roku pod Lwowem został ciężko ranny. Zmarł 9 maja 1919 roku w drodze do Poznania. Rozkazem marszałka Józefa Piłsudskiego uznano go za Poległego na Polu Chwały i pośmiertnie odznaczono Krzyżem Wielkim z Gwiazdą Orderu Virtuti Militari oraz awansowano do stopnia generała brygady. Został pochowany na Cmentarzu Bohaterów na stokach Cytadeli Poznańskiej – na jego własne życzenie - wśród towarzyszy broni na parceli powstańców wielkopolskich. W jego pułku walczyli ochotnicy - Ormianie węgierscy i Węgrzy pod dowódctwem mjr.Ferdinanda Leó Miklóssy, po agresji sowieckiej na Węgry (1945) prześladowanych przez węgierską bezpiekę. W okresie międzywojennymi byli oni członkami Związku Legionistów Polskich (Lengyel Legionisták Egyesülete).

Plik:1737d5d1044835fdmed.jpg

Ożenił się z Józefą Kurzyńską (zm. 1956). Z tego małżeństwa pochodziło pięcioro dzieci:

  • Halina Leokadia (ur. 1906[1], zm. 1991);
  • Zdzisław (ur. 3 lutego 1908, zm. 21 października 1984), dziennikarz, dyplomata, trener i sędzia sportowy;
  • Janusz (ur. 1912, zm. 8 lutego 1991);
  • Urszula (ur. 1915, zm. ?);
  • Tadeusz (ur. 1915, zm. ?), zesłany do niemieckiego obozu koncentracyjnego.

Odznaczenia

  • Krzyż Wielki z Gwiazdą Orderu Virtuti Militari - II Rzeczpospolita (post mortem)
  • Krzyż Walecznych - II Rzeczpospolita (post mortem)
  • Wielkopolski Krzyż Powstańczy - II Rzeczpospolita (post mortem)

Przypisy

  1. Teki Dworzaczka, hasło: Antoniewiczowie, [1] (ostatni dostęp 5.06.2007).

Ad blocker interference detected!


Wikia is a free-to-use site that makes money from advertising. We have a modified experience for viewers using ad blockers

Wikia is not accessible if you’ve made further modifications. Remove the custom ad blocker rule(s) and the page will load as expected.

Kuknij tyż na...

Losowa wiki