FANDOM


Quote3  Lepiej zginąć na dnie sracza,
Niźli służyć u Kiedacza
  Quote2

Zbigniew Stanisław Kiedacz - podpułkownik dyplomowany kawalerii Wojska Polskiego, dowódca 15 Pułku Ułanów Poznańskich , absolwent Gimnazjum im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu i Szkoly Podchorążych Rezerwy we Włodzimierzu Wołyńskim.

Był synem Mikołaja Kiedacza, prezydenta i wiceprezydenta Poznania, zamordowanego przez nazistów w Forcie VII w 1939 roku.

W 2 Korpusie Polskim w latach 1943-1944 był najmłodszym dowódcą pułku. Zginął wskutek wybuchu miny. Został pochowany na cmentarzu Santa Sofia, później jego ciało przeniesiono na cmentarz w Bolonii.

Odznaczony Krzyżem Złotym Orderu Virtuti Militari, Krzyżem Srebrnym Orderu Virtuti Militari oraz Krzyżem Walecznych.

W trakcie swej oficerskiej kariery od swoich przełożonych otrzymywał zawsze oceny bardzo dobre i celujące. Przy jego uporze, zawziętości, wielkiej ambicji i ułańskiej fantazji, dawało to wybuchową mieszankę. Był surowy i wymagający. Jego twarda ręka przeszła do legendy, a ułani odpłacili się swojemu dowódcy odpowiednią żurawiejką...

Ad blocker interference detected!


Wikia is a free-to-use site that makes money from advertising. We have a modified experience for viewers using ad blockers

Wikia is not accessible if you’ve made further modifications. Remove the custom ad blocker rule(s) and the page will load as expected.

Kuknij tyż na...

Losowa wiki