FANDOM


Fw 61 V.jpg

Śmigłowiec Focke-Wulf Fw 61 oblatywany przez Hannę Reitsch

FW 190 F (ed).jpg

Focke-Wulf Fw 190 Würger

Focke-Wulf Flugzeugbau GmbH - niemiecka wytwórnia lotnicza założona w Bremie w 1923 roku przez prof. Heinricha Focke, Georga Wulfa i prof. Wernera Neumanna jako Bremer AG Flugzeugbau. W 1931 roku zakłady zostały połączone z berlińskimi Albatros Flugzeugwerke.


Lata 30.

W latach 30. XX wieku zakłady Focke-Wulfa wpisały się w historię lotnictwa m.in. prototypem pierwszego w pełni kontrolowanego w locie śmigłowca Focke-Wulf Fw 61 (rok 1936) oraz bezpośrednim lotem między Berlinem a Nowym Jorkiem wykonanym w 24 godzin i 56 minut samolotem Focke-Wulf Fw 200 Kondor (rok 1938). Fw 190 Würger, zaprojektowany w 1938 roku i produkowany masowo od początku 1941 roku, był jednym z najlepszych myśliwców Luftwaffe przez większość II wojny światowej. Würger osiągał prędkość maksymalną 650 km/h. Samolot ten stale udoskonalano, wśród nich był projekt z 18 cylindrowym silnikiem gwiazdowym BMW 139 chłodzony cieczą.

Flugzeug Werk Posen

Fw posen.jpg

Dokumenty związane z Flugzeug Werk Posen

Fw 154v7 moskito.jpg

Siódmy prototyp Focke-Wulf Ta 154V7 (TE+FK). W Poznaniu powstał i został oblatany egzemplarz modelu Ta 154V9

Fw Fort I .jpg

Odcinek szyjowy fosy w Forcie I Röder, zadaszony dla potrzeb fabryki Focke Wulfa

Powtarzające się bombardowania Bremy w trakcie II Wojny Światowej spowodowały decyzję o przeniesieniu produkcji na tereny okupowanej Polski i wschodnich Niemiec, gdzie wykorzystywano zagranicznych robotników przymusowych, a od 1944 roku także jeńców wojennych.

Od roku 1940 zaczęto więc na terenach Międzynarodowych Targów Poznańskich oraz w kilku poznańskich fortach produkować części do samolotu myśliwskiego FW 190 A-8 Würger (pol. dzierzba). Dostarczano je do montowni na Żegrzu (przekształconej po wojnie w zakłady PZL) [1]. Do przymusowej pracy w poznańskich zakładach przydzielano głównie Polaków.

Praca od wczesnego rana do 19 wieczorem przy borowaniu dziur i spawaniu. W pracy nie wolno rozmawiać ani oddalać się od warsztatu. Każda pomyłka traktowana była jako sabotaż, karana biciem i ciemnicą. Pracowników stanowiła prawie wyłącznie młodzieżPoznanianka Bogumiła Zofia Pawuła-Żabińska, jedna z robotnic

Zakłady w Krzesinach

Tropiciele Dziejów - Krzesiny08:38

Tropiciele Dziejów - Krzesiny

Tropiciele Dziejów - Krzesiny - historia prototypu Focke-Wulf Ta 154 oraz zakładu w Krzesinach

W roku 1941 rozpoczęto budowę nowoczesnych zakładów wraz z lotniskiem w podpoznańskich wówczas Krzesinach. Produkcja ruszyła tam 1 grudnia 1941 roku. Pod koniec kolejnego roku Flugzeug Werk Posen zyskał znaczną samodzielność jako filia Focke-Wulfa.

Do produkcji i magazynowania części do myśliwców zaadaptowano później także forty I , Ia , II i IIa znajdujące się w pobliżu Krzesin. Przede wszystkim zadaszono fosy (co znacznie ułatwiło ich zdobywanie w roku 1945 przez czerwonoarmistów), tworząc z nich coś w rodzaju hal produkcyjnych. Do obu głównych fortów: I Röder na Starołęce i II Stülpnagel na Żegrzu podciągnięto bocznice kolejowe.

Fabryka w Krzesinach brała także udział w pracach nad prototypowym modelem dwusilnikowego ciężkiego samolotu myśliwskiego Focke-Wulf Ta 154 mającego być odpowiedzią na alianckie „Moskito”. Ta 154V9 (W.Nr. 1540000009/100009, TE+FM) został zbudowany i oblatany 18 kwietnia 1944 roku w fabryce Focke-Wulfa w Poznaniu [2]. Najprawdopodobniej w skutek wadliwego podwozia egzemplarz wyprodukowany w Poznaniu uległ przy lądowaniu całkowitemu zniszczeniu.

9 kwietnia 1944 roku, bombowce z 8. Armii Powietrznej USA przeprowadziły pierwsze z dwóch bombardowań miasta[3]. Celem nalotu były zakłady przemysłu zbrojeniowego, w tym głównie zakłady Focke-Wulfa na terenie Targów jak również węzeł i dworzec kolejowy. Szkody były tak duże, że wstrzymały działalność fabryki na trzy miesiące. Wtedy to Niemcy postanowili rozlokować obiekty zakładów w różnych miejscach na przedpolach Poznania. Produkcja Würgerów została przeniesiona więc w całości na Żegrze oraz do nowopowstałych hal produkcyjnych i montażowych w Krzesinach (wiele wskazuje na to, iż znajdowała się tam również hamownia silników). Właśnie na okres produkcji Fw 190 w poznańskich zakładach przypada rozwój lotniska Krzesiny wykorzystywanego do lotów próbnych nowych samolotów.

Gądki

Fw gadki.jpg

Niemiecki schemat przedstawiający lokalizację zakładów w Gądkach

Drugi nalot sił alianckich z 29 maja 1944 roku skierowany był już na Krzesiny (oznaczonych na mapach wręczonych pilotom jako „Erzesinki”), które były wówczas głównym elementem poznańskiej filii zakładów. Niemcy zakładów w Krzesinach postanowili nie odbudowywać i jeszcze bardziej rozrzucić obiekty zakładów, lokalizując je również w lasach w okolicach Gądek[4].

Produkcję w poznańskich (i podpoznańskich) zakładach Focke-Wulfa kontynuowano do trzeciej dekady stycznia 1945 r. kiedy to w Poznaniu pojawiły się pierwsze patrole Armii Czerwonej.

Pozostałości zakładów

Na terenie bazy lotniczej w Krzesinach znajduje się jeszcze forteczne rumowisko przykrywające podziemny magazyn części i podzespołów do myśliwców Focke-Wulf (nazywany niekiedy przed pilotów „bunkrem”). Hangar z czasów II wojny światowej, po gruntownym remoncie służy polskim lotnikom, podobnie zresztą jak kilka innych budynków, gdzie urządzono warsztaty i magazyny. Tylko niewielki lasek liściasty kryje żelbetowy szkielet kolejnej hali produkcyjnej zakładów Focke-Wulf'a z ciągle jeszcze widocznymi śladami po eksplozji amerykańskiej bomby. Niedaleko pozostał również nie zasypany lej po eksplozji innej bomby zrzuconej podczas nalotu z maja 1944 roku.

Focke-Wulf obecnie

Od lat 1947-1955 wielu inżynierów z Focke-Wulf pracowało dla Instituto Aerotécnico w Córdobie. Od 1951 roku firma rozpoczęła produkcję szybowców i samolotów bezsilnikowych. W 1961 Focke-Wulf, Weserflug i Hamburger Flugzeugbau połączyły siły w Entwicklungsring Nord (ERNO), by kontynuować rozwój rakiet. Focke-Wulf formalnie połączył się z Weserflug w 1964 roku, tworząc Vereinigte Flugtechnische Werke (VFW), które po kilku dalszych fuzjach jest obecnie częścią European Aeronautic Defence and Space Company (EADS).

Przypisy

  1. Focke-Wulf Poznań, poszukiwanie materiałów
  2. Focke-Wulf Ta 154 „Moskito” (Ta 211, Ta 254)
  3. Fabryka Focke - Wulf w Poznaniu
  4. Fabryka Focke-Wulfa w Gądkach

Linki zewnętrzne

Ad blocker interference detected!


Wikia is a free-to-use site that makes money from advertising. We have a modified experience for viewers using ad blockers

Wikia is not accessible if you’ve made further modifications. Remove the custom ad blocker rule(s) and the page will load as expected.

Kuknij tyż na...

Losowa wiki