FANDOM


Zajezdnia Madalińskiego.jpg

52° 23.174' N 16° 54.853' E

Tramwaje Holenderskie - Poznań - pożegnanie04:45

Tramwaje Holenderskie - Poznań - pożegnanie

Pożegnanie "Holendrów"

Zajezdnia tramwajowa przy ulicy Madalińskiego (pot. „Madalina”) - niefunkcjonująca już obecnie zajezdnia tramwajowa zbudowana w latach 1947-1948 przy skrzyżowaniu ulic Madalińskiego i Pamiątkowej na poznańskiej Wildzie.

Ta najmniejsza poznańska zajezdnia należała do wydziału S2, została zamknięta w grudniu 2014 r.

Historia

Intensywny rozwój komunikacji miejskiej w latach powojennych i związany z nim rozrost taboru był powodem decyzji o zbudowaniu nowej, trzeciej (po zajezdniach na Gajowej i Głogowskiej) zajezdni tramwajowej w Poznaniu. Jej lokalizacja na Wildzie, w sąsiedztwie zakładów przemysłowych, nie była przypadkowa - wyjeżdżające z niej tramwaje mogły bez niepotrzebnych dojazdów obsługiwać linie dowożące robotników do fabryk.

W latach 1947-1948 wybudowano ośmiotorową halę czołową, mieszczącą 45 wagonów dwuosiowych, z której wyjazd możliwy był jedynie na tor położony w ulicy Madalińskiego w kierunku ulicy Traugutta (do hali wjeżdżało się tyłem), a także budynek warsztatowo-socjalny oraz budynek mieszkalny dla pracowników. Powstała także pętla uliczna Pamiątkowa – Madalińskiego – Traugutta. Teren zajezdni nie został ogrodzony, a ul. Madalińskiego pozostała dostępna dla ruchu kołowego. Zajezdnię oddano do użytku 27 października 1948 r.[1]

Rozbudowa

Jedyna rozbudowa zajezdni miała miejsce w latach 1975-1976. Dobudowano wówczas siedem torów odstawczych na zewnątrz hali oraz dodatkowy tor w osi ulicy Madalińskiego, który pełnił rolę toru postojowego dla linii tramwajowych mających tutaj swoją końcówkę. Ogrodzono również teren samej zajezdni.

Współcześnie

W ostatnich latach w zajezdni „nocowały” tramwaje typu Düwag GT6, Düwag GT8 oraz Düwag GT8ZR (tramwaj dwukierunkowy) obsługujące linie 2, 3, 4, 7, 8, 9, 10, 11, 18.

Tory na terenie zajezdni nie były w stanie pomieścić całego taboru obsługiwanego przez Wydział S-2. Część wagonów po odbyciu Obsługi Codziennej, wyjeżdżała więc w systemie rotacyjnym na tory odstawcze na Budziszyńskiej (tzw. „wyprowadzka”)[2].

Pożegnanie „holendrów”

Na terenie zajezdni 4 czerwca 2011 Poznaniacy pożegnali wycofywane ze służby tramwaje Beijnes 3G (potocznie nazywane „holendrami”). Dwa z nich zostaną zachowane jako pojazdy historyczne: jeden z nich otrzyma „holenderskie” żółte malowanie, drugi zaś w barwach MPK będzie jeździć po ulicach Amsterdamu.

Likwidacja

Po zbudowaniu zajezdni na Franowie w roku 2012 los Madaliny został przesądzony. Przez kilka kolejnych lat mówiło się, że na jej terenie umieszczone zostaną wydziały: torów i dróg oraz sieci i podstacji.

14 grudnia 2014 r. po raz ostatni wyjechały na linie tramwaje z zajezdni przy Madalińskiego. Do końca roku działał tam jeszcze warsztat. Wszystkie tramwaje, które do tej pory stacjonowały na Wildzie zostały przeniesione do zajezdnia na Franowie[3].

Muzeum Komunikacji na Madalinie

Potrzebujemy twojej pomocy przy edycji tej sekcji. Rozwiń treść i opisy, dodaj linki, wgraj ilustracje.

Na terenie zajezdni planowane jest utworzenie Muzeum Komunikacji[4].

Źródła

  1. Zajezdnia przy ulicy Madalińskiego
  2. Przystanek Katarzynka - kultowe darmopismo miłośników komunikacji miejskiej
  3. kmpk.cba.pl - Aktualności
  4. poznan.pl - Poznań na nowo? Rewitalizacja miasta w 2016 roku

Ad blocker interference detected!


Wikia is a free-to-use site that makes money from advertising. We have a modified experience for viewers using ad blockers

Wikia is not accessible if you’ve made further modifications. Remove the custom ad blocker rule(s) and the page will load as expected.

Kuknij tyż na...

Losowa wiki