FANDOM


Zajezdnia tramwajowa przy ulicy Fortecznej.jpg

52° 22.074' N 16° 56.008' E

Budowa zajezdni tramwajowej przy ul. Fortecznej.jpg

Zajezdnia w budowie (rok 1979)

Zajezdnia tramwajowa przy ulicy Fortecznej - zbudowana w latach 1977-1980 zajezdnia tramwajowa przy pętli Starołęka, należy do Wydzału S-3.

W momencie oddania zajezdni do użytku był to obiekt bardzo nowoczesny - tory odstawcze znajdowały się na wolnym powietrzu, a nie w halach jak w pozostałych poznańskich zajezdniach. Na jej terenie znajdowała się również podstacja trakcyjna, obejmująca swoim zasięgiem zajezdnię i ulicę Starołęcką od zajezdni do pętli Stomil.

W latach 1980-1987 hala naprawcza B była miejscem postoju autobusów, dla których brakowało miejscach w istniejących zajezdniach autobusowych.

Układ torowy

Nietypowy, jak na poznańskie warunki, układ torów pozwala na zawracanie wagonami na terenie zajezdni. Wjazd na teren odbywa się po zewnętrznym torze pętli Starołęka, a wyjazd traktowany jest jako dodatkowy, trzeci peron wyjazdowy pętli.

Zajezdnia przy Fortecznej dysponuje także jedynym w mieście połączeniem toru tramwajowego z kolejowym. Do początku lat dziewięćdziesiątych było ono wykorzystywane do ustawiania na torach tramwajów transportowanych drogą kolejową z chorzowskiej fabryki Konstal.

Współcześnie

Obecnie na terenie zajezdni znajduje się m.in. Ośrodek Szkolenia Zawodowego oraz siedziba spółki córki MPK - Modertrans.

Forteczna to miejsce „noclegu” dla tramwajów typu RT6N1 Tatra oraz historycznego taboru: 102N i 13N (ten ostatni sprowadzony do Poznania w 1999 roku z Warszawy). Stoją tu również tramwaje zbudowane przez spółkę Moderus: Moderus Alfa, Moderus Beta, Moderus Beta RT6 MF06 AC #405 (zmodernizowana Tatra) oraz 118N Puma.

Tory zajezdni goszczą również wagon motorowy z Maltanki - MBxc1-41, tzw. „Ryjek”.

Linki

Ad blocker interference detected!


Wikia is a free-to-use site that makes money from advertising. We have a modified experience for viewers using ad blockers

Wikia is not accessible if you’ve made further modifications. Remove the custom ad blocker rule(s) and the page will load as expected.

Kuknij tyż na...

Losowa wiki