FANDOM


Płonący zbiornik gazu

Płonący zbiornik

Quote3  Siła eksplozji była tak straszna, że w chwili wybuchu utworzyły się wielkie leje powietrzne, obserwowane podczas huraganów. Leje te, pełne gryzącego dymu i języków ognistych przeniosły się na kilka stai od rezerwuaru, który wyleciał w powietrze.  Quote2
Dziennik Poznański, 27.02.1926
Walka z ogniem

Strażacy walczący z żywiołem

27 lutego 1926 roku o godzinie 13:30 Poznaniem wstrząsnęła eksplozja. Huk słyszano w całym mieście, na ulicach Wodnej, Garbary i placu Bernardyńskim wyleciały szyby w oknach. Wybuch również uszkodził wiele mieszkań na Chwaliszewie oraz liczne witryny sklepowe w pozostałych częściach miasta.

Zbiornik nr 5

Olbrzymi zbiornik wypełniony gazem na terenie gazowni miejskiej uległ zapłonowi i wyleciał w powietrze. Przyczyna katastrofy było uszkodzenie przewodnika w zbiorniku. Władze gazowni były świadome uszkodzenia i na najbliższą sobotę planowały konserwację zbiornika.

Zbiornik nr 5 był największym zbiornikiem należącym do gazowni. Szczęśliwym zbiegiem okoliczności w dniu eksplozji nie był całkowicie wypełniony gazem.

Ofiary

W promieniu kilometra od centrum zbiornika eksplozja wybiła niemal wszystkie szyby, które wylatując z okien raniły przechodniów.

Podczas eksplozji nie było ofiar w ludziach. Dwie osoby trafiły do szpitala, natomiast 26 osób uległo lekkim urazom.

Przebieg wydarzeń

  • 13:30 - Wybucha zbiornik z gazem
  • 13:44 - Z ulicy Masztalarskiej wyjeżdża 5 wozów strażackich, z ulicy Grunwaldzkiej 3 wozy sanitarne
  • 14:10 - Ulica Wielkie Garbary i Grobla otoczona przez wojsko i policję. Wśród tłumu widać sanitariuszy prowadzących rannych. Rezerwuar gazu ciągle płonie.
  • 14:15 - Pierwsi ranni trafiają do szpitala.
  • 14:35 - Kłęby dymy ciągle unoszą się nad zbiornikiem. Ludzie wychodzą na ulice zaniepokojeni zajściem.
  • 15:20 - Na miejsce wypadku dociera płk Pukowiecki, który osobiście kieruje akcją wojskową.
  • 16:40 - Dopala się magazyn smoły w pobliżu gazowni.
  • 18:15 - Policja przystępuje do szacowania strat (prawdopodobnie zakończenie akcji).

Źródła

Ad blocker interference detected!


Wikia is a free-to-use site that makes money from advertising. We have a modified experience for viewers using ad blockers

Wikia is not accessible if you’ve made further modifications. Remove the custom ad blocker rule(s) and the page will load as expected.

Kuknij tyż na...

Losowa wiki