FANDOM


Dolna Wilda z lotu ptaka.jpg

Dolna Wilda z lotu ptaka

2621210de841d676med.jpg

Charakterystyczna kamienica w pruskim stylu

Wilda – dzielnica Poznania, została włączona w granice miasta 1 kwietnia 1900 roku. Od czasu, kiedy była wsią książęcą, wymienioną w przywileju lokacyjnym Poznania (rok 1253) do chwili inkorporowania, przechodziła nie tylko przekształcenia własnościowe, ale także demograficzne, gospodarcze i przestrzenne. W końcu XIX wieku, kiedy nastąpiło gwałtowne przyspieszenie, przeobraziła się z podmiejskiej rolniczej wsi w przemysłowe zaplecze Poznania.

Na Wildzie

Potrzebujemy twojej pomocy przy edycji tej sekcji.
Nie dodawaj tutaj obiektów - załóż nową stronę z obiektem, który chcesz dodać i w kategoriach podaj wszystkie ulice przy których się znajduje. Obiekt automatycznie pojawi się pod mapką ulicy.
Komunikat o braku wyników oznacza, że nie ma jeszcze strony obiektu znajdującego się przy danej ulicy.

Odśwież listę obiektów
Rynek Wildecki
Główny plac dzielnicy z kościołem, gmachami użyteczności publicznej i szeregiem pięknych kamienic, dzielił ją na dwie różniące się części - reprezentacyjną, zamieszkałą przez elity społeczne i inteligencję, oraz fabryczną i proletariacką. W latach międzywojennych wypracowany został ostateczny kształt Wildy jako dzielnicy Poznania, a wybuch II wojny światowej zakończył proces jej integracji z poznańską aglomeracją.

Ad blocker interference detected!


Wikia is a free-to-use site that makes money from advertising. We have a modified experience for viewers using ad blockers

Wikia is not accessible if you’ve made further modifications. Remove the custom ad blocker rule(s) and the page will load as expected.

Kuknij tyż na...

Losowa wiki