FANDOM


Żegrze pompa

Wiatrak o zachodzie słońca

52° 23.703' N 16° 57.753' E

Obiekt zabytkowy

Obiekt wpisany do
rejestru zabytków pod nr A-410
w dniu 9 marca 1993 r.[1]

Wiatrak holenderski przy ulicy Milczańskiej - zbudowany około roku 1910 zabytkowy wiatrak znajdujący się na granicy Żegrza i Rataj.

Wiatrak o wysokości 10 metrów został zbudowany na planie koła na studni głębinowej. Napędzana siłą wiatru pompa odprowadzała wodę do zbiornika na wieży, którą następnie (lekko ogrzaną przez słońce) używano do nawadniania ogrodu.

Problemy z wodą

Jeszcze w połowie XX wieku na całej długości ulicy Milczańskiej znajdowały się liczne ogrody (słynne m.in. z rabarberu) z dobrze zorganizowanym nawiadnianiem. Dopiero inwestycje lat 70. XX wieku (budowa osiedli oraz Trasy Katowickiej) spowodowały poważne problemy z wodą w studniach[2].

Wpis do rejestru zabytków

Wiatrak wpisany jest do rejestru zabytków. W miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego z roku 2006 wprowadzony jest nakaz rewitalizacji wiatraka[3].

Źródła

  1. Wojewódzki Urząd Ochrony Zabytków w Poznaniu - Rejestr zabytków
  2. KMP 3/2001: Rataje i Żegrze
  3. UCHWAŁA NR CI/1149/IV/2006 RADY MIASTA POZNANIA z dnia 29 sierpnia 2006 r.

Ad blocker interference detected!


Wikia is a free-to-use site that makes money from advertising. We have a modified experience for viewers using ad blockers

Wikia is not accessible if you’ve made further modifications. Remove the custom ad blocker rule(s) and the page will load as expected.

Kuknij tyż na...

Losowa wiki