FANDOM


52° 24.479' N 16° 56.164' E

Patron:Woźny miejski
Długość:465 m
Czas powstania:XIII wiek
Dzielnice:Stare Miasto
Zakres numerów:1-2, 4-5, 7, 9-19, 21
Kody pocztowe: 61-776 61-777 61-779
Zdjęcia:zobacz pełną galerię
Ulica Woźna
Woźna - powódź

Powódź w 1888.

Quote3  „Nie wiemy, kim była ta woźna, ale doczekała się nazwy ulicy. Pewnie była kimś - Z kimś, a nie kimś - Wykorzystał i nazwa została.”  Quote2

Ulica Woźna (niem. Büttelstrasse) - istniejąca od czasów średniowiecznych ulica (platea Bedellica) wychodząca ze Starego Rynku na wprost domków budnicznych aż do Mostowej i placu Międzymoście. Jej przedłużeniem jest ulica Ewangelicka.

Przynależność

Ulica/plac należy[1] do rejonu:

Historia

Średniowiecze

Nazwa ulicy pochodzi od jej głównego mieszkańca - woźnego miejskiego, czyli innymi słowy kata. To przy niej mieściła się baszta więzienna, w której zamieszkiwał kat wraz z żoną. Rodzina kata, jako jedyna w mieście, miała pozwolenie na prowadzenie domu publicznego w obrębie murów miejskich[2]. Przy baszcie znajdował się najpopularniejszy, chociaż nie jedyny lupanar, prowadzony przez żonę kata, często nazywaną „kurwigospodynią”.

Najczęstsza karą za złamanie katowskiego monopolu (którą wymierzał sam kat) było wychłostanie i wypędzenie z miasta wraz z symbolicznym spaleniem wiązki słomy i zapewnieniem kata, że taki właśnie los spotka kobietę, jeśli śmie wrócić do Poznania - taką karę nazywano „wyświeceniem”. Nielegalnej konkurencji nie tolerowały też podopieczne żony kata. Zapisy jednej z rozpraw sądowych podają zeznania „panny bez koncesji”, którą koleżanki po fachu złapały przechadzającą obok „złego domu”, rozebrały do naga, ogoliły jej głowę i wyrzuciły nago na ulicę, a tym całym procederem miały kierować żona kata oraz przełożona nieformalnego cechu prostytutek[3].

Poza prostytutkami i krzykami skazańców, ulicę wypełniał również smród starych ryb. Były to pozostałości po handlarzach śledziami, którzy po zakończonym dniu pracy wyrzucali pozostałości do Warty, a najkrótsza droga prowadziła właśnie przez ulicę Woźną.

Do XIX wieku sięgała tylko do muru, była pozbawiona bramy. W roku 1804 przedłużoną ją do Wielkich Garbar. W czasach zaborów niemieckojęzyczna nazwa (Büttelstrasse) została spolszczona - potocznie Woźną nazywano ulicą Butelską.

Dwudziestolecie międzywojenne

Na Woźnej prostytutki gościły do połowy XX wieku. Wyrastały na niej liczne zamtuzy, lupanary i domy uciech, najczęściej posiadające opinię miejsc o których nie należy wspominać w dobrym towarzystwie. Przy Woźnej mieścił się cieszący się sławą jednej z najniebezpieczniejszych melin w mieście - klub „Tadellos”.

Przyjęło się w tych czasach stwierdzenie „dziewczyna z Butelskiej” (ulicę przemianowano na Butelską w XIX wieku) określające dziewczynę lekkich obyczajów.

Po drugiej wojnie światowej zamtuzy zniknęły z ulicy.

Lata 70. XX wieku

Z inicjatywy artystki Krystyny Fintzel i wiceprezydenta miasta Poznania Andrzeja Wituskiego stworzono na Woźnej naturalne przedłużenie Jarmarku Świętojańskiego. Ulicę Woźną przeznaczono na stały pasaż artystów rzemieślników. Niektóre z zakładów przetrwały do dzisiaj:

Obecnie

Na Woźnej, podobnie jak w średniowieczu, zamieszkała śmierć. Tym razem jednak nie w formie izby tortur, a licznych domów pogrzebowych.

Przy ulicy

Potrzebujemy twojej pomocy przy edycji tej sekcji.
Nie dodawaj tutaj obiektów - załóż nową stronę z obiektem, który chcesz dodać i w kategoriach podaj wszystkie ulice przy których się znajduje. Obiekt automatycznie pojawi się pod mapką ulicy.
Komunikat o braku wyników oznacza, że nie ma jeszcze strony obiektu znajdującego się przy danej ulicy.

Odśwież listę obiektów
  • Obiekt zabytkowy Woźna 2/3 - kamienica
  • Obiekt zabytkowy Woźna 4 - kamienica
  • Obiekt zabytkowy Woźna 5 - kamienica
  • Obiekt zabytkowy Woźna 7/8 i 9 - kamienica ze składnicą win
  • Obiekt zabytkowy Woźna 15 - kamienica

Źródła

  1. Baza systemu adresowego ZGiKM GEOPOZ
  2. „Kronika Miasta Poznania” nr 1-2/1993, „Przestępczość w Poznaniu”, s. 88, Poznań, Wydawnictwo Miejskie, 1993.
  3. „Kryminalna historia Poznania”, A. Pleskaczyński, T. Specyał, Ars Media Studio, Poznań, 2008

Galeria

Galeria

Ad blocker interference detected!


Wikia is a free-to-use site that makes money from advertising. We have a modified experience for viewers using ad blockers

Wikia is not accessible if you’ve made further modifications. Remove the custom ad blocker rule(s) and the page will load as expected.

Kuknij tyż na...

Losowa wiki