FANDOM


52° 24.581' N 16° 56.193' E

Długość:301 m
Dzielnice:Stare Miasto
Zakres numerów:1-5, 7-10, 13-16, 18-21
Kody pocztowe: 61-760 61-762

Ulica Szewska (niem. Schuhmacher Strasse) - staromiejska ulica istniejąca od czasów średniowiecznych i prowadząca od Wielkiej na północ, do Stawnej. Jej przedłużeniem na południe jest ulica Ślusarska.

Historia

Potrzebujemy twojej pomocy przy edycji tej sekcji. Rozwiń treść i opisy, dodaj linki, wgraj ilustracje.

Jej nazwa związana jest najprawdopodobniej z rzemieślnikami szewskimi, którzy przy niej mieszkali i prowadzili swoje zakłady.

W 1534 r. przy ulicy istniało 31 domów.

Nazwę w brzmieniu polskim oficjalnie zatwierdzono 16 czerwca 1919 r.

Przy ulicy

  • Obiekt zabytkowy Szewska 3 - kamienica
  • Na pustych teraz parcelach stały niegdyś synagogi - Synagoga Tempel - zwana również Synagogą Stowarzyszenia Braci Gminy zbudowana na narożniku ulicy Szewskiej i Dominikańskiej w latach 1855 – 1857, . Stała do 1947 r., rozebrana po zniszczeniach wojennych. Synagoga została zaprojektowany prawdopodobnie przez architekta Gustava Schultza. Od zachodu do Synagogi Tempel przylegała Synagoga Stowarzyszenia Dobroczynności z 1883 -1884 projektu Wilhelma Cremera & Richarda Wolffensteina. Po wojnie działka długi czas stała pusta aż do r. 2006 obecnie odkupił ją deweloper z zamiarem budowy apartamentów.* Obiekt zabytkowy Szewska 5/6 - kamienica
  • SymbolRestaurant Szewska 7 - La Bodega Encantado
  • Obiekt zabytkowySzewska 10/ Stawna 10 - Siedziba Gminy Żydowskiej. Okazałą siedzibę zarządu gminy żydowskiej przy ulicy Szewskiej 10/ Stawnej 10 zbudowano przed I wojną światową. Była to trzypiętrowa narożnikowa kamienica z czerwonej cegły z dodatkowym wejściem od ul. Szewskiej. W okresie międzywojennym znajdowała się w niej także Żydowska Biblioteka, sala zebrań, biura stowarzyszeń dobroczynnych, szkoła religijna, siedziba klubu sportowego i mieszkania dla pracowników gminy. W 1939 r. Niemcy skonfiskowali majątek gminy i zniszczyli wyposażenie budynku. Po wojnie trzypiętrowy gmach wykorzystywany był na magazyny Archiwum Państwowego, a od strony ul. Szewskiej na mieszkania dla pracowników Archiwum. Swoją dawną siedzibę gmina odzyskała w 1999 roku. Mieszczą się w niej biura poznańskiej filii Związku Gmin Wyznaniowych Żydowskich i sala modlitewna. W budynku jest też magazyn Archiwum Państwowego, pracownia Muzeum Walk Niepodległościowych, mieszkania i kancelarie adwokackie. W rejestrze nr 668/Wlkp/A z 26.03.2008.
  • Obiekt zabytkowy Szewska 13 - kamienica
  • Obiekt zabytkowy Szewska 14 - kamienica z oficynami z 1895, * Obiekt zabytkowy Szewska 17/18 - dom klasztorny dominikański
  • Obiekt zabytkowy Szewska 18 - Kościół Najświętszego Serca Jezusowego i Matki Boskiej Pocieszenia
  • Obiekt zabytkowy Szewska 18 - klasztor Dominikanów, ob. Jezuitów
  • Obiekt zabytkowy Szewska 19/20a / Dominikańska 4 - kamienica - Po pożarze w 1803 roku w miejscach skromnej zabudowy zaczęły powstawać nowe zwykle czteropiętrowe kamienice, o dużej liczbie skromnych mieszkań. Taki dom na narożniku Dominikańskiej 4/ Szewska 19/20 w 1898 roku wybudował kupiec i przedsiębiorca Menno Spanier. Projekt prawdopodobnie Teodora Jaretzkiego. Sztywna, historyzująca fasada tworzy ramy do niezwykłych wyobrażeń symbolizujących zainteresowania zawodowe właściciela.
  • Obiekt zabytkowy Szewska 21 / Wielka 9 - kamienica

Źródła

Galeria

Ad blocker interference detected!


Wikia is a free-to-use site that makes money from advertising. We have a modified experience for viewers using ad blockers

Wikia is not accessible if you’ve made further modifications. Remove the custom ad blocker rule(s) and the page will load as expected.

Kuknij tyż na...

Losowa wiki