FANDOM


52° 24.287' N 16° 54.116' E

Długość:262 m
Dzielnice:Grunwald, Łazarz
Zakres numerów:1-2, 7
Kody pocztowe: 60-788
Zdjęcia:zobacz pełną galerię
Stolarska 099.jpg

Ulica Stolarska - mała uliczka załamana pod kątem prostym łącząca Grunwaldzką ze Śniadeckich.

Przynależność

Ulica/plac należy[1] do rejonu:

Historia

Ulica została włączona w granice miasta w roku 1900 pod nazwą Bavariastrasse, którą otrzymała od znajdującego się przy ulicy browaru Bavaria. Prowadziła wówczas tylko od Grunwaldzkiej do browaru.

Obecną nazwę (związaną z zakładami stolarskimi mieszczącymi się przy ulicy do roku 1929) otrzymała w roku 1920. Po likwidacji zakładów stolarskich w roku 1929 halę wykupiła parafia św. Michała Archanioła i przebudowała ją na dwupoziomowy kościół św. Michała Archanioła, wtedy też wykształcił się ostatecznie odcinek Stolarskiej od strony Śniadeckich.

Przy ulicy

  • Obiekt zabytkowy.svg na narożniku ulicy Stolarskiej i Grunwaldzkiej nr 20a znajduje się wschodnie skrzydło zabytkowej kamienicy Bolesława Richalieu. Zbudowana w latach 1901-1902 według projektu Paula Pitta. Bolesław Richelieu był właściciel firmy sztukatorskiej, współpracującej z Paulem Pittem. Umieszczona w rejestrze zabytków pod numerem A–469 od 14 czerwca 2002 r.
  • Obiekt zabytkowy.svg - dawny Hotel Polonia, obecnie Specjalistyczny Szpital Kliniczny UM. W rejestrze zabytków pod numerem A-254 z 20 października 1984 r.
  • Obiekt zabytkowy.svg nr 7 - kościół św. Michała Archanioła, dawniej teren Brauerei Bavaria. W rejestrze zabytków por numerem 659/Wlkp/A z 13 marca 2008 r.
  • Obiekt zabytkowy.svg strażnica pożarowa - na terenie między Stolarską, Śniadeckich i Grunwaldzką istniał w ubiegłym wieku ogród rozrywkowy. Na terenie tego ogrodu w roku 1908 zbudowano  dla strażaków z Jeżyc nową strażnicę. Fritz Teubner zaprojektował i wybudowano budynek murowano-szachulcowy, pomieszczenia na sprzęt dla strażaków na piętrze, stajnia dla koni na dole. Rok później dobudowano kuźnię i pomieszczenia socjalne. Strażnica Jeżycka jest zabytkiem - znajduje się w rejestrze zabytków pod numerem A-293 z 21 października 1986 r.

Źródła

  1. Baza systemu adresowego ZGiKM GEOPOZ

Galeria

Ad blocker interference detected!


Wikia is a free-to-use site that makes money from advertising. We have a modified experience for viewers using ad blockers

Wikia is not accessible if you’ve made further modifications. Remove the custom ad blocker rule(s) and the page will load as expected.

Kuknij tyż na...

Losowa wiki