FANDOM


52° 24.610' N 16° 55.974' E

Patron:Masztalerz
Długość:273 m
Dzielnice:Stare Miasto
Zakres numerów:3, 5-8
Kody pocztowe: 61-767
Zdjęcia:zobacz pełną galerię
Ul. Masztalarska2

Ulica Masztalarska

Ulica Masztalarska (niem. Marstallstrasse) - łączy zbieg ulic Rynkowej, Kramarskiej i 23 Lutego z Wroniecką.

Historia

Istniejąca już w średniowieczu (fragment przy kościele Katarzynek), jednak dopiero w wieku XIX otrzymała obecną nazwę. Przed rokiem 1914 przedłużono ją na linii ówczesnej ulicy Katarzyńskiej. W brzmieniu polskim nazwę ulicy ustalono urzędowo 16.06.1919r. Podczas okupacji przemianowana na niemiecką nazwę Marstallstrasse. Po wojnie, w 1946, przywrócono pierwotną polską nazwę.

Baszta armatnia

Potrzebujemy twojej pomocy przy edycji tej sekcji. Rozwiń treść i opisy, dodaj linki, wgraj ilustracje.

Przy skrzyżowaniu z ulicą 23 Lutego znajduje się zachowana z czasów średniowiecznych baszta narożna należąca do drugiej, zewnętrznej linii murów miejskich (wzniesionych w I pol. XV wieku[1]). W poważnej części rozebrana w końcu XIX w. zachowała się tylko we fragmencie, który posłużył za ścianę nośną budynku gospodarczego (warsztatowego) wzniesionego przy ówczesnym placu Sapieżyńskim. Odkryto ją oraz zidentyfikowano w 1947 r. i zrekonstruowano częściowo w 1949 r. W 1958 r. przeprowadzono zasadnicze prace konserwatorskie zabezpieczające również koronę murów baszty. Zachowana część autentyczna murów baszty, szerokości ok. 3 m i wysokości 6 m, z dwoma strzelnicami w niższej oraz jedną w górnej kondygnacji (rozmieszczonymi w ścianie w rytmie naprzemianległym), wtopiona była w ścianę spalonego podczas działań wojennych w 1945 r. i następnie rozebranego w 1947 r. budynku[2].

Przy ulicy

Potrzebujemy twojej pomocy przy edycji tej sekcji.
Nie dodawaj tutaj obiektów - załóż nową stronę z obiektem, który chcesz dodać i w kategoriach podaj wszystkie ulice przy których się znajduje. Obiekt automatycznie pojawi się pod mapką ulicy.
Komunikat o braku wyników oznacza, że nie ma jeszcze strony obiektu znajdującego się przy danej ulicy.

Odśwież listę obiektów
nr 3
Strażnica pożarowa została zbudowana w 1886-1887 r. dla powołanej dziesięć wcześniej zawodowej straży pożarowej, która powstała na bazie istniejącego od 1842 roku Ochotniczego Towarzystwa Ratunkowa. Towarzystwo to zastąpiło wychodzącą z czasów średniowiecza obronę przeciwpożarową opartą na organizacji cechowej. Strażnica zbudowana częściowo na osi średniowiecznych obwarowań miejskich, zaadaptowano częściowo mury miejskie i baszty. Jest jednym z bardziej charakterystycznych obiektów tej części Starówki. W 2003 -2004 zbudowano na północ od starej strażnicy, od strony ulica Wolnica, budynek nowej strażnicy projektu Piotra Barełkowskiego i Przemysława Borkowicza.
nr 8 - Scena na Piętrze
w czasach międzywojennych (w oficynie) pod ósemką istniała restauracji Jarockiego w której 31 października 1926 roku odbyło się zebranie założycielskie Polskiego Związku Hokeja na Trawie. Restauracja służyła za miejsce zebrań organizacji robotniczych.
Skwer Romana Wilhelmiego i pomnik
na ścianie frontowej budynku Sceny na Piętrze, tablica pamiątkowa Romana Wilhelmiego umieszczona w 17 rocznicę śmierci aktora . Skwer i pomnik upamiętnia aktora reżysera urodzonego w Poznaniu, urodził się 6 czerwca 1936 roku w Poznaniu w kamienicy na Wildzie - ulica Sikorskiego róg Rynku Wildeckiego. zmarł 3 listopada 1991 w Warszawie,

Geneza nazwy

W wieku XIX przy ulicy Masztalarskiej znajdował się tabor miejski.

Information icon Dowiedz się więcej w: Masztalerz

Źródła

  1. Dwie baszty wewnętrznego muru obronnego przy ul. Masztalarsklej w: „Kronika Miasta Poznania” nr 1/1996, „Mury miejskie”, Poznań, Wydawnictwo Miejskie, 1996.
  2. Baszta narożna muru zewnętrznego ul. 23 Lutego i ul. Masztalarska w: „Kronika Miasta Poznania” nr 1/1996, „Mury miejskie”, Poznań, Wydawnictwo Miejskie, 1996.

Galeria

Ad blocker interference detected!


Wikia is a free-to-use site that makes money from advertising. We have a modified experience for viewers using ad blockers

Wikia is not accessible if you’ve made further modifications. Remove the custom ad blocker rule(s) and the page will load as expected.

Kuknij tyż na...

Losowa wiki