FANDOM


52° 24.038' N 16° 53.835' E

Długość:256 m
Dzielnice:Grunwald
Zakres numerów:1-23
Kody pocztowe: 60-759 60-760 60-761 60-762

Ten dynks trzeba narychtować, tej!

Potrzebujemy twojej pomocy przy edycji tego artykułu. Rozwiń treść i opisy, dodaj linki, wgraj ilustracje.

11.8.14 061

Ulica Juliusza Kossaka znajduje się w dzielnicy Łazarz, biegnie równolegle do ulicy Matejki między ulicami Wyspiańskiego i Grottgera, z jedyną przecznicą ul. Siemiradzkiego. Ulica wytyczona na terenie osiedla Johow-Gelände w 1903 roku nazwana Siemensstrasse (ul. Siemensa). Od 15 listopada 1919 roku patronuje jej Juliusz Kossak (znakomity malarz polski, batalista, mistrz w malowaniu koni), podczas II wojny światowej była zwana Schlütterstrasse.

Przynależność

Ulica/plac należy[1] do rejonu:

Przy ulicy

Przed I wojną zbudowano przy tej ulicy tylko dwa domy (1 i 2). Większa część zabudowy po stronie zachodniej pochodzi z lat 30. XX w.

Domy nr 4–10 i 14–22 po stronie wschodniej powstały w okresie okupacji niemieckiej podczas II wojny światowej i były przeznaczone dla rodzin wojskowych. Warto zwrócić uwagę na płaskorzeźby nad wejściami.

  • nr 1 i 2 - kamienice zbudowane na narożnikach Kossaka i Wyspiańskiego około 1912 roku w ramach osiedla Johow-Gelände. Zbudowane w stylu tzw. Reformarchitektur, wyróżniają się surowością, monumentalizmem i całkowitym brakiem wystroju. Kamienicę nr 2 zbudował Wilhelm Mosenthin.
  • nr 9 – kamienica zbudowana przez Wilhelma Mosenthina, mieszkał tu wielki patriota i pastor ewangelicki - Gustaw Manitius. W 1928 roku stała się ona własnością Polskiego Towarzystwa Ewangelickiego, mieściła się tu sala i biuro parafialne oraz – od strony ul. Siemiradzkiego – mieszkanie proboszcza. Te same funkcje kamienica pełniła po II wojnie światowej, aż do uzyskania przez parafię w 2004 r. własnej działki przy ul. Obozowej.

Źródła

  1. Baza systemu adresowego ZGiKM GEOPOZ

Galeria

Ad blocker interference detected!


Wikia is a free-to-use site that makes money from advertising. We have a modified experience for viewers using ad blockers

Wikia is not accessible if you’ve made further modifications. Remove the custom ad blocker rule(s) and the page will load as expected.

Kuknij tyż na...

Losowa wiki