FANDOM


52° 24.345' N 16° 55.496' E

Patron:Franciszek Ratajczak
Długość:479 m
Czas powstania:1803
Dzielnice:Stare Miasto
Zakres numerów:1-3, 5, 10-11, 13-28, 30-40, 42, 44-45
Kody pocztowe: 61-728 61-813 61-814 61-815 61-816
Zdjęcia:zobacz pełną galerię
Ulica Ratajczaka - pocztówka - 190x

Ulica na pocztówce z początku XX wieku

Ritterstrasse

Ulica w trakcie okupacji niemieckiej

Ulica Franciszka Ratajczaka

Widok od Biblioteki Uniwersyteckiej

Ulica Franciszka Ratajczaka - upamiętnia pierwszego poległego w Poznaniu powstańca wielkopolskiego - Franciszka Ratajczaka. Biegnie na osi północ-południe. Zaczyna się przy ulicy 27 Grudnia (przedłużeniem na północ jest ulica 3 Maja), następnie przecina Święty Marcin.

Przynależność

Ulica/plac należy[1] do rejonu:

Historia

Ulicę zbudowano w roku 1803. Stanowiła ona część dawnej ulicy Rycerskiej (nazwanej tak od Bramy Rycerskiej, przez którą przechodziła), która sięgała od placu Nowomiejskiego (obecnie Cyryla Ratajskiego) do ulicy Święty Marcin. W roku 1866 odłączono od niej odcinek między placem Nowowiejskiego, a placem Wolności, zmieniając nazwę na Wielką Rycerską. Odłączony odcinek nazwano Małą Rycerską - obecnie ulica 3 Maja.

Po włączeniu Wildy w granice miasta w roku 1900 ulica Rycerska w całości powiększyła się tak, że obejmowała nawet dzisiejsze Wierzbięcice (jako Nowa Rycerska).

W dniu 23 maja 1921 przezwano byłą ulicę Rycerską, i to aż do ulicy Towarowej, ulicą Franciszka Ratajczaka (upamiętniając miejsce pierwszego rozlewu krwi podczas powstania wielkopolskiego w Poznaniu).

Przy ulicy

Potrzebujemy twojej pomocy przy edycji tej sekcji.
Nie dodawaj tutaj obiektów - załóż nową stronę z obiektem, który chcesz dodać i w kategoriach podaj wszystkie ulice przy których się znajduje. Obiekt automatycznie pojawi się pod mapką ulicy.
Komunikat o braku wyników oznacza, że nie ma jeszcze strony obiektu znajdującego się przy danej ulicy.

Odśwież listę obiektów

Źródła

  1. Baza systemu adresowego ZGiKM GEOPOZ

Galeria

Ulica obecnie i kiedyś

Ad blocker interference detected!


Wikia is a free-to-use site that makes money from advertising. We have a modified experience for viewers using ad blockers

Wikia is not accessible if you’ve made further modifications. Remove the custom ad blocker rule(s) and the page will load as expected.

Kuknij tyż na...

Losowa wiki