FANDOM


52° 24.100' N 16° 55.934' E

Długość:334 m
Czas powstania:poł. XIX w.
Dzielnice:Stare Miasto
Zakres numerów:1-7, 9-21
Kody pocztowe: 61-877 61-878 61-879
Tramwaje:

Zdjęcia:zobacz pełną galerię
Ulica Łąkowa - 1916

Łąkowa na pocztówce z 1916 r.

Ulica Łąkowa - biegnie od ulicy Strzeleckiej do Królowej Jadwigi na terenie dawnego przedmieścia zwanego Piaski.

Historia

Potrzebujemy twojej pomocy przy edycji tej sekcji. Rozwiń treść i opisy, dodaj linki, wgraj ilustracje.

Ulica została wytyczona w połowie XIX w. i otrzymała nazwę Wiesenstrasse (ulica Łąkowa), która wiązała się z Łąkami Karmelickimi, ku którym biegła ulica. W roku 1913 Łąkową przedłużono przez tereny wałowe w kierunku południowym od ówczesnej Wallstrasse (pol. ulica Wałowa, obecnie Krakowska) do Burggrafen Ring (Królowej Jadwigi).

Nazwę w brzmieniu polskim nadano ulicy 16 czerwca 1919 r.[1]

Przy ulicy

Potrzebujemy twojej pomocy przy edycji tej sekcji. Rozwiń treść i opisy, dodaj linki, wgraj ilustracje.

  • Szkoła Budownictwa - Na ulicy Łąkowa 11 /Krakowska/ Rybaki nr 17 / – Szkoła Budownictwa. Druga połowa XIX wiek to rozwój budownictwa, potrzeba fachowców to i potrzeba szkoły szkolącej budowlańców. Powołano więc szkołę budowlaną na Rybakach. W latach 1891-1893 dla szkoły wybudowano nowy budynek w stylu charakterystycznym dla pruskiego budownictwa użyteczności publicznej. Po niemiecku nazywała się Baugewerkschule, teraz Zespół Szkół Budowlanych im. Gen. Władysława Andersa. Z okazji nadania szkole imienia do szkoły przyjechała w 2008 r Irena Anders wdowa po generale.. Wpisana do rejestru zabytków nr A 280 z 13. 03.1985r.
  • Nr 4,4a i 4b - imponująca kamienica. Obiekt zbudowano w pierwszym dziesięcioleciu XX wieku dla przedsiębiorcy Widermanna. W 1921 roku właściciel odsprzedał kamienicę zakonowi elżbietanek, które urządziły w niej siedzibę nowicjatu. W czasie wojny budynek zajęli Niemcy. Odzyskany przez zakonnice po 1945 roku służy im do dziś. Kamienica formie neorenesansowej, elewacja z ceramicznej cegły, w narożniku cylindryczna wieża nakryta stożkowym hełmem, wykusze, loggie, balkony, ozdobne szczyty w dachu
  • Szpital Elżbietanek” - Dom Prowincjalny Św. Elżbiety.
  • Nr 16 u zbiegu ulic Łąkowej 16 i Kwiatowej 7 piękna neorenesansowa kamienica zbudowana w 1905 r. dla inwestora budowlanego J. Straussa. Trzy wykusze, dwa na skrzydłach, trzeci tworzy łącznik w narożniku. Elewacje z miodowej cegły licówki i dekorowanych sztukateriami tynków. Narożnik kamienicy zwieńczył neobarokowy szczyt z inicjałami JS i rokiem jej budowy.
  • Nr 15 Kamienica Jana Murkowskiego na narożniku ulicy Łąkowa 15 i Kwiatowej 8 o secesyjnej dekoracji. Projekt Oskara Hoffmanna. Budynek czterokondygnacyjny z piątą ukrytą w dachu. Wydatny szczyt zdobiony maską kobiety nad okrągłym wykuszem i balkonem. Kute balustrady balkonów wpisana do rejestru zabytków nr A- 402 z 08.01.1993
  • nr 20 Jedna z najładniejszych kamienic na narożniku ulicy Łąkowej 20 i Kopernika 8 zbudowana w początkowych latach XX wieku w duchu renesansu północnego. Fasady licowane nietynkowaną, ceramiczną cegłą, narożnik z wykuszem i oryginalnym hełmem w zwieńczeniu, drugi wykusz od strony ulicy Łąkowej, mansardowy dach z facjatami kryje dodatkową, użytkową kondygnację, ozdoby sztukatorskie. Mansardowy dach z facjatami kryje dodatkową, użytkową kondygnację .. Od strony Kopernika przejazd bramny a od Łąkowej wejście na klatkę schodową.

Źródła

  1. Zygmunt Zaleski, „Nazwy ulic w Poznaniu z planem Wielkiego Poznania”, s. 45, Poznań, Magistrat Stołecznego Miasta Poznania, 1926.

Galeria

Ad blocker interference detected!


Wikia is a free-to-use site that makes money from advertising. We have a modified experience for viewers using ad blockers

Wikia is not accessible if you’ve made further modifications. Remove the custom ad blocker rule(s) and the page will load as expected.

Kuknij tyż na...

Losowa wiki