FANDOM


Turbo, circa 1990.jpg

Turbo w składzie przed rozłamem w 1990 roku. Od lewej: Andrzej Łysów, Robert "Litza" Friedrich, Wojciech Hoffmann, Tomasz Goehs i Grzegorz Kupczyk.

Turbo - Kometa Halleya05:23

Turbo - Kometa Halleya

„Kometa Halleya” z płyty „Kawaleria szatana” (1987)

Turbo - założony w Poznaniu w styczniu 1980 r. zespół heavymetalowy, zaliczany obok grup TSA i KAT do tzw. Wielkiej Trójcy Polskiego Metalu. Pierwszy skład tworzyli Henryk Tomczak (basista i założyciel zespołu), Wojciech Hoffmann (gitara), Wojciech Anioła (perkusja) oraz Wojciech Sowula (wokal). W listopadzie 1980 roku za mikrofonem staje Piotr Krystek.

Grupa nagrywa kolejne utwory, które coraz częściej goszczą na falach radiowych. W zespole dochodzi do licznych zmian. Odchodzą jego założyciel Henryk Tomczak, zastąpiony przez Piotra Przybylskiego. Drugim gitarzystą zostaje Andrzej Łysów, a nowym wokalistą - Grzegorz Kupczyk.

Dorosłe dzieci

W 1982 roku Turbo debiutuje albumem Dorosłe dzieci, z którego pochodzi najbardziej znany, tytułowy utwór - Dorosłe dzieci. Zespół koncertuje m.in. na łódzkim Rockowisku i Jarocinie. W składzie zespołu dochodzi do kolejnych zmian.

Kolejne albumy

Po sukcesie debiutanckiej płyty, będącej mieszanką hard rocka i brytyjskiego heaby metalu, wydawca zaczyna naciskać na zespół, aby złagodzić nieco brzmienie. Wynikiem tych nacisków jest album Smak ciszy z 1985 roku - płyta łagodniejsza od debiutanckiego albumu, lecz niepozbawiona ostrych riffów i charakterystycznego wokalu Kupczyka.

Wydana w 1987 roku Kawaleria szatana na stałe wpisuje poznańską grupę w kanon polskiego heavy metalu. Kolejny album, nagrany w 1987 roku Ostatni wojownik, przynosi również kolejną zmianę stylu na trash metal inspirowany nagraniami Metalliki. Płyta ta zostaje również wydana w całej Europie w wersji anglojęzycznej pod tytułem Last Warrior. W 1989 roku ukazuje się pierwsze koncertowe wydawnictwo grupy - Alive!. W tym samym roku ukazują się Epidemie, wkrótce zostaje nagrana wersja anglojęzyczna - Epidemic.

Rozłam grupy i próby reaktywacji

W 1990 roku dochodzi do rozłamu w zespole Turbo - odchodzą Grzegorz Kupczyk i Andrzej Łysów. Obowiązki wokalisty przejmuje Robert Friedrich. W nowym składzie Turbo wydaje płytę Dead End, jednak brak koncertów i konflikty w zespole powodują jego rozpad. W międzyczasie ukazują się kolejne kompilacje z nagraniami grupy.

W 1995 roku Turbo gra koncert w Poznaniu w składzie Wojciech Hoffmann, Grzegorz Kupczyk, Bogusz Rutkiewicz oraz Marcin Białożyk – gitara i Szymon Ziomkowski – perkusja. Świetne przyjęcie powoduje, że 1 stycznia 1996 r. Turbo oficjalnie wznawia swoją działalność. W 1999 roku firma Metal Mind Productions wydaje dyskografię Turbo na CD.

W roku 2001, po 10 latach przerwy, ukazuje się kolejny studyjny album - Awatar, będący kolejną zmianą stylu i zawierający sporo eksperymentów. Niezadowolenie muzyków z płyty oraz konflikt z wydawcą spowodował kolejną przerwą w działalności. W tym czasie muzycy skupiają się na swoich solowych projektach.

Zawieszenie działalności

Turbo powraca jeszcze w roku 2004 roku z płytą Tożasamość oraz jej anglojęzyczną wersję Identity (wydaną rok później). Mimo tego ciągle dają znać o sobie konflikty na linii zespół - wydawca. Dodatkowo kiepska sytuacja na polskim rynku muzycznym skutkuje zawieszeniem działalności Turbo na czas nieokreślony. Członkowie zespołu skupiają się na swoich własnych muzycznych projektach - Wojciech Hoffmann kontynuuje swoją karierę solową, Grzegorz Kupczyk pracuje z zespołem CETI, a Bogusz Rutkiewicz z zespołem Gotham.

W roku 2010 Robert Friedrich założył w Poznaniu grupę Luxtorpeda, zapraszając do składu m.in. byłego perkusistę Turbo Tomasza Krzyżaniaka.

Ad blocker interference detected!


Wikia is a free-to-use site that makes money from advertising. We have a modified experience for viewers using ad blockers

Wikia is not accessible if you’ve made further modifications. Remove the custom ad blocker rule(s) and the page will load as expected.

Kuknij tyż na...

Losowa wiki