FANDOM


Tory odstawcze Budziszyńska.jpg

52° 23.331' N 16° 50.946' E

Tory odstawcze na Budziszyńskiej - (pot. Budziszyna) - tory wybudowane w latach 1982-85 obok pętli Budziszyńska, które miały pomieścić tramwaje, z uwagi na brak miejsc w zajezdniach, nocujące na ulicach.

Takie „noclegi” odbywały się m.in. na zdemontowanych obecnie torach odstawczych na ulicy Krzywoustego (w osi Trasy Katowickiej), Towarowej, Zwierzynieckiej czy Przybyszewskiego[1]. Tabor był tym samym narażony na akty wandalizmu.

Na Budziszyńskiej znajdowało się 14 torów, w tym jeden z kanałem przeglądowym. Budziszyna została ostatecznie zamknięta 5 listopada 2012 roku. W latach 1993-1995 tory były miejscem przeznaczonym dla tramwajów oczekujących na złomowanie. W kolejnych latach powrócono do odstawiania tutaj tramwajów na „nocleg”.

Współczesność

W roku 2004 dobudowano prowizoryczny, niezelektryfikowany tor dla wozów typu N #2048, 13N #2115 oraz 105N/2 #400, które oczekują na remont lub złomowanie (częściowo niskopodłogowy 105N/2). Na Budziszynie garażowały niektóre wozy techniczne (np. pługi odśnieżne) oraz część wagonów obsługiwanych przez zajezdnię na Madalińskiego. W roku 2011 stały tam również wagony ze zlikwidowanej zajezdni na Gajowej.

Likwidacja

4 listopada 2011 roku, w związku z remontem ronda Jana Nowaka-Jeziorańskiego, po raz ostatni tramwaje wyjechały z torów odstawczych przy Budziszyńskiej[2]. Do czasu otwarcia zajezdni na Franowie będą spędzać noc w ciągu ulicy Hetmańskiej między ulicami Głogowską a Reymonta[3].

Powrót na Budziszynę?

Po otwarciu dla ruchu ronda Jana Nowaka-Jeziorańskiego w dniu 30 maja 2012 tramwaje nocują na ul. Grunwaldzkiej na odcinku od ul. Włodkowica do ul. Ostroroga, czekając na udostępnienie torów odstawczych przy Budziszyńskiej [4].

Ostateczne pożegnanie

W czerwcu 2012 roku tramwaje powróciły na Grunwaldzką, a tory odstawce przy Budziszyńskiej ponownie gościły bimby na noc.

Oddanie do użytku hali postojowej w zajezdni na Franowie oraz zamknięciem dla tramwajów ulicy Grunwaldzkiej spowodowały, iż historia Budziszyny dobiegła końca - 5 listopada 2012 odłączono napięcie w sieci trakcyjnej[5].

Przypisy

  1. Tory odstawcze przy pętli Budziszyńska
  2. Bye, bye „Budziszyna”
  3. Hetmańska zmienia się nocą w zajezdnię
  4. Tramwaje tymczasowo przenocują na Grunwaldzkiej
  5. Ostatecznie opuściliśmy Budziszyńską

Ad blocker interference detected!


Wikia is a free-to-use site that makes money from advertising. We have a modified experience for viewers using ad blockers

Wikia is not accessible if you’ve made further modifications. Remove the custom ad blocker rule(s) and the page will load as expected.

Kuknij tyż na...

Losowa wiki