FANDOM


52° 24.108' N 16° 55.973' E

Obiekt zabytkowy

Obiekt wpisany do
rejestru zabytków pod nr A 216
w dniu 21 marca 1979 r.[1]

Szpital Elżbietanek - Dom Prowincjalny Św. Elżbiety znajduje się przy ul. Łąkowej 1.

Historia

Siostry Elżbietanki przybyły do Poznania w roku 1871 i tu zaczęły prowadzić samarytańską służbę dla ubogich i cierpiących. Początkowo zamieszkały u sióstr Urszulanek na ul. Młyńskiej, a po kilku miesiącach w małym, wynajętym domku przy ul. Za Bramką. W 1875 r. przeprowadziły się do opustoszałego klasztoru Sióstr Karmelitanek przy ul. Wieżowej. W latach 18831885 kupiły parcelę z małym domkiem robotniczym przy ul. Łąkowej i zbudowały II piętrowy dom. Potem w latach 1908-1913 zbudowały i rozbudowały szpital. W 1920 roku siostry zorganizowały Szkołę Pielęgniarską, w 1930 roku dobudowały następne skrzydło szpitala od strony drogi prowadzącej do kościoła Bożego Ciała. Oprócz pracy w szpitalu Siostry prowadziły na terenie Poznania pięć przedszkoli i pracowały w „Ochronkach magistrackich”.

Podczas wojny część sióstr wywieziono do obozu w Bojanowie, część się rozjechała, kilka z nich zostało przy chorych.

Po roku 1945

23 lutego 1945 r. dom i szpital zajęło wojsko radzieckie. 19 listopada 1945 r. Sióstr wróciły i rozpoczęły porządkowanie zdewastowanych pomieszczeń i urządzanie szpitala. W styczniu 1946 roku zaczęto przyjmować chorych. W październiku 1950 r. szpital przejęło UB do swego wyłącznego użytku. Urządzenia szpitalne rozwieziono do innych szpitali poznańskich. Siostry przeniesiono do Szpitala przy ul. Samuela Engla (obecnie Niegolewskich) 13, a w 1962 r. wszystkie zwolniono z pracy.

W styczniu 1977 r. szpital został przejęty przez Akademię Medyczną – powstała Klinika Onkologii (po 28 latach odmurowano drzwi do kaplicy, by chorzy mogli z niej korzystać).

Do października 2011 r. był tu Szpital Kliniczny Uniwersytetu Medycznego. Pomieszczenia zostały oddane zakonnicom w stanie, w którym bez generalnego remontu nie ma szans na kontynuowanie działalności.

Architektura

Dom zakonny jak i szpital zbudowany został w stylu łączącym elementy neogotyckie i neorenesansowe. Zdobienia fasady to wzory układane z cegły ceramicznej. Od strony ulicy Łąkowej zwracają uwagę trzy imponujące szczyty oraz smukła wieżyczka nad klatką schodową z windą. Ulica przed budynkiem była brukowana dębową kostką, aby hałas nie przeszkadzał chorym. Budynek jako jedyny w mieście posiadał oświetlenie gazowe i pierwszą windę w Poznaniu, windę podobno przepiękną, z mahoniowego drewna z metalowym okratowaniem i secesyjnymi mosiężnymi elementami dekoracyjnymi. Od strony dużego dziedzińca widnieje zaokrąglona ściana kaplicy zakonnej.

Źródła

  1. Wojewódzki Urząd Ochrony Zabytków w Poznaniu - Rejestr zabytków

Galeria

Ad blocker interference detected!


Wikia is a free-to-use site that makes money from advertising. We have a modified experience for viewers using ad blockers

Wikia is not accessible if you’ve made further modifications. Remove the custom ad blocker rule(s) and the page will load as expected.

Kuknij tyż na...

Losowa wiki