FANDOM


Struga Karmelicka mapa 1400

Pierwotny przebieg Strugi Karmelickiej na planie z XV-wiecznego Poznania

Struga Karmelicka mapa 1888

Przebieg Strugi Karmelickiej (po utworzeniu grobli w jej południowej części) na planie z roku 1888

Struga Karmelicka (in. Struga Karmelitańska, Kamionka) - jedna z odnóg Warty biegnąca na południe od ścisłego centrum Poznania. Jej wody wpadały do Zgniłej Warty w pobliżu placu Bernardyńskiego. Zasypana pod koniec wieku XIX wieku.

Nazwa strugi pochodzi od zakonu Karmelitów znajdującego się w południowej jej części, lokowanego w roku 1399.

Obecnie jej XIX-wieczny przebieg dobrze wyznaczają ulica Świętej Marii Magdaleny, teren szpitala onkologii i ulica Łąkowa.

Historia

Struga Karmelicka w okresie średniowiecza oddzielała się od Warty w rejonie współczesnej ulicy Jordana na Wildzie. Zataczając szeroki łuk na zachód od Warty wyznaczała żyzne łąki zwane Polami Karmelickimi, następnie wpływała między osady Półwieś, Czapniki i Gąska na zachodzie oraz Rybaki i Piaski na wschodzie. Dalej wody strugi biegły między Poznaniem a Chwaliszewem uchodząc do Warty w rejonie obecnego Mostu Chrobrego.

Woda ze strugi była intensywnie wykorzystywana przez lokowane nad nią osady podpoznańskie, przez co można przypuszczać iż jej poziom był bardzo niski.

W roku 1820 wytyczona została Droga Dębińska, co spowodowało utworzenie grobli w południowej części strugi - stała się ona de facto starorzeczem. Ostatecznie struga została zasypana, po wybudowaniu nowego systemu kanalizacji, w końcu wieku XIX.

Pozostałości

  • Na ogrodach działkowych przy Drodze Dębińskiej znajdują się fragmenty starorzecza Strugi Karmelickiej.
  • Średniowieczny przebieg strugi upamiętniony jest w nazwie ul. Karmelickiej na Rybakach, w osi której płynęły jej wody.

Ad blocker interference detected!


Wikia is a free-to-use site that makes money from advertising. We have a modified experience for viewers using ad blockers

Wikia is not accessible if you’ve made further modifications. Remove the custom ad blocker rule(s) and the page will load as expected.

Kuknij tyż na...

Losowa wiki