FANDOM


"Crazy-Kiddies"-Orchestra, Voc02:30

"Crazy-Kiddies"-Orchestra, Voc. Tadeusz Faliszewski - Siboney (Rumba)

Siboney z repertuaru zespołu Crazy Kiddies Orchestra

Crazy Kiddies Jazz Band

Crazy Kiddies Jazz Dans Orchestra

Stanisław Wojciechowski - pianista, kompozytor, wybitny jazzman, posiadacz słuchu absolutnego. Brat Jana Wojciechowskiego.

Historia

Stanisław pochodził z wielodzietnej rodziny o silnych tradycjach muzycznych. Jego rodzice przenieśli się z Biniewa (koło Ostrowa Wielkopolskiego) do Poznania, aby umożliwić Stanisławowi i jego braciom edukacje muzyczną.

Po ukończeniu konserwatorium muzycznego w Poznaniu, Stanisław rozpoczął pracę jako pianista w kinie. Jednak ze względu na wyjątkowy talent muzyczny szybko zrezygnował i dołączył do grupy doświadczonych muzyków.

Kariera

W 1929 roku zatrudnił się w The Crazy Kiddies Jazz Dans Orchestra i wyruszył w tourne po Europie i Ameryce.

W 1936 r. powrócił do Poznania i koncertował w ekskluzywnych lokalach takich jak Palais de Danse.

Wojna

Wraz z wybuchem wojny zatrudnił się w niemieckiej kawiarni Cafe Swan. Cieszył się opinią doskonałego pianisty. Przemycał polską kulturę w postaci skomponowanych przez siebie utworów jazzowych. Następnie wraz z żoną otworzył własną restaurację Kolumbina przy ul. Marszałka Focha (dzisiejsza Ulica Głogowska).

Po wojnie

Po zakończeniu wojny Stanisław Wojciechowski kontynuował swoją karierę w eleganckich lokalach i kawiarniach Poznania, m.in. Cafe Esplanade, gdzie słynął z nieprzeciętnych zdolności i stylu.

Represjonowany przez komunistyczny rząd, w 1958 r. zrezygnował z publicznych wstąpień i założył firmę zajmującą się renowacją instrumentów muzycznych - głównie pianin i skrzypiec. Pomimo inwigilacji, potajemnie wspierał polską sceną jazzową dzieląc się doświadczeniami oraz nie przestając komponować.

Umarł 3 lutego 1975 r. na atak serca. Pochowany został w Poznaniu na Cmentarzu Górczyńskim.

Źródła

Ad blocker interference detected!


Wikia is a free-to-use site that makes money from advertising. We have a modified experience for viewers using ad blockers

Wikia is not accessible if you’ve made further modifications. Remove the custom ad blocker rule(s) and the page will load as expected.

Kuknij tyż na...

Losowa wiki