FANDOM


Wnętrze SPOT..jpg

Wnętrze SPOT.

52° 23.335' N 16° 55.460' E

Stara elektrownia na Dolnej Wildzie.jpg

Stara elektrownia na Dolnej Wildzie

SPOT - Fotografia z lat 80 XX wieku.jpg

Fotografia z lat 80 XX wieku

SPOT. mieści się w zrewitalizowanym budynku XIX wiecznej, wildeckiej elektrowni.

Jest to galeria, showroom (tj. miejsce prezentacji designerskich mebli, ceramiki, ubrań itd.), restauracja, kawiarnia, księgarnia, winiarnia, SPA i salon fryzjerski.

SPOT. zajmuje się promocją designu i mody. Można tu spędzić czas z dziećmi, SPOT. organizuje warsztaty dla najmłodszych, a także koncerty, happeningi, wystawy, pokazy mody, kursy i inne wydarzenia związane z modą i sztuką.

Historia

Z inicjatywy samorządu gminy Dolna Wilda, w 1895r, niemieckie przesiębiorstwo "Helios" zbudowało "zakład światła elektrycznego i wodociągów”. Elektrownia funkcjonowała do roku 1904, kiedy to zbudowano elektrownię miejską na Grobli. Wszystkie elektrownie dzielnicowe zostały wtedy przekształcone w elektrownie pomocnicze, a w 1910 wyłaczono je z użytku.

Przez następne lata mieściło się tu schronisko dla bezdomnych, łaźnia, Zakład Dezynfekcji, Powiatowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna oraz magazyny Sanepidu. Przez ten czas budynek nie był remontowany i stopniowo popadał w ruinę.

W roku 2006 rozpoczęto remont, by zakończyć go pod koniec 2007. SPOT. rozpoczął działalność w styczniu 2008.

Ciekawostki

  • W 1996 r. budynek dawnej elektrowni został wpisany do rejestru zabytków pod nr 438, jako cenny przykład XIX-wiecznej architektury przemysłowej.
  • Architektura budynka została utrzymana w stylu arkadowym.

Ad blocker interference detected!


Wikia is a free-to-use site that makes money from advertising. We have a modified experience for viewers using ad blockers

Wikia is not accessible if you’ve made further modifications. Remove the custom ad blocker rule(s) and the page will load as expected.

Kuknij tyż na...

Losowa wiki