FANDOM


Ryszard Grobelny
Ryszard Grobelny
Data urodzenia:17 kwietnia 1963
Miejsce urodzenia:Poznań
Prezydent Miasta Poznania
Poprzednik:Wojciech Szczęsny Kaczmarek
Następca:Jacek Jaśkowiak

Ten dynks trzeba narychtować, tej!

Potrzebujemy twojej pomocy przy edycji tego artykułu. Rozwiń treść i opisy, dodaj linki, wgraj ilustracje.


Ryszard Grobelny – działacz samorządowy, prezydent Poznania od 14 grudnia 1998 r.

Wykształcenie

Prezydent Grobelny uczył się w VIII Liceum Ogólnokształcącym w Poznaniu, a studiował na Akademii Ekonomicznej planowanie i finanse gospodarki narodowej.

Kariera

Potrzebujemy twojej pomocy przy edycji tej sekcji. Rozwiń treść i opisy, dodaj linki, wgraj ilustracje.

W 1990 r. zdobył mandat radnego rady miasta, który utrzymał przez trzy kolejne kadencje. W tym samym okresie został członkiem Kongresu Liberalno-Demokratycznego, a następnie Unii Wolności. Od 1992 roku był członkiem zarządu miasta.

W 1998 roku decyzją rady miasta został powołany na urząd prezydenta miasta Poznania. W 2002 roku został wybrany na to stanowisko w wyborach bezpośrednich, wygrywając w II turze z Wojciechem Szczęsnym Kaczmarkiem. W 2003 roku został prezesem Związku Miast Polskich.

Wybory 2014

W wyborach samorządowych w roku 2014, ubiegając się o przedłużenie piątej kadencji na urząd prezydenta Poznania w I turze wyborów zajął pierwsze miejsce, uzyskując 45 397 głosów (28,57%)[1]. 30 listopada w II turze wyborów zmierzył się z kandydatem Platformy Obywatelskiej, Jackiem Jaśkowiakiem uzyskując poparcie 42,4% głosujących[2].

Zainteresowania

Grobelny.png

Ryszard Grobelny podczas biegu Maniacka Dziesiątka

Ryszard Grobelny jest zapalonym biegaczem, którego spotkać można na wielu biegach organizowanych w Poznaniu i okolicy. Od lat startuje też w maratonie poznańskim i półmaratonie z numerem 1.

Źródła

  1. http://www.codziennypoznan.pl/wybory-2014
  2. tvp.info - Koniec ery Grobelnego. Jaśkowiak nowym prezydentem Poznania

Ad blocker interference detected!


Wikia is a free-to-use site that makes money from advertising. We have a modified experience for viewers using ad blockers

Wikia is not accessible if you’ve made further modifications. Remove the custom ad blocker rule(s) and the page will load as expected.

Kuknij tyż na...

Losowa wiki