FANDOM


Quote3.png  W aktorstwie się pogrążam, aktorstwu oddaję się całkowicie, bo ten zawód jest dla mnie wszystkim  Quote2.png
Roman Wilhelmi o sobie samym[1]
Wilhelmi tablica.jpg

Tablica pamiątkowa na budynku Sceny na Piętrze

Roman Wilhelmi - jeden z najlepszych polskich aktorów teatralnych i filmowych. W 1958 roku ukończył PWST w Warszawie.

Aktor wszechstronny (dobrze czuł się w dramacie, kinie akcji jak i w komedii) i charyzmatyczny. Twórca niezapomnianych kreacji polskiego kina[2][3]: m.in. Nikodema Dyzmy, Fornalskiego w Zaklętych rewirach, Olgierda Jarosza w serialu Czterej pancerni i pies, Stanisława Anioła w Alternatywy 4 czy też świetnej kreacji w mniej znanym Prywatnym śledztwie. Często występował również na deskach teatru telewizji[4].

Ostatni spektakl

Ostatnia premiera teatralna z Romanem Wilhelmim w roli głównej miała miejsce w Poznaniu 24 kwietnia 1991 roku. Aktor zagrał wówczas w monodramie „Mały światek Sammy Lee” Kena Hughesa na deskach Sceny na Piętrze[5].

Zmarł 3 listopada 1991 r. w Warszawie. Spoczywa na Cmentarzu Wilanowskim.

Upamiętnienia

 • Od roku 2008 na początku listopada obchodzone są coroczne Dni Romana Wilhelmiego, na które składają się pokazy filmów, wystawy, spotkania z bliskimi i współpracownikami aktora, oraz prezentacje sceniczne[6].
 • 3 listopada 2009 roku na budynku Sceny na Piętrze w Poznaniu odsłonięto tablicę upamiętniającą Romana Wilhelmiego autorstwa Marii Kanii[7].
 • 6 czerwca 2011 roku skwerowi przed budynkiem Sceny na Piętrze (przy skrzyżowaniu ulic Masztalarskiej i 23 lutego) nadano imię Romana Wilhelmiego[8].
 • 3 listopada 2012 roku na skwerze przed Sceną na Piętrze stanął pomnik Romana Wilhelmiego[9].

Przypisy

 1. http://www.romanwilhelmi.pl/?p=969
 2. Pełna filmografia w serwisie filmweb
 3. Pełna filmografia w serwisie filmpolski
 4. Pełna filmografia w serwisie filmweb
 5. Ostatnia premiera
 6. http://www.romanwilhelmi.pl/?p=789
 7. http://www.romanwilhelmi.pl/?p=79
 8. http://www.romanwilhelmi.pl/?p=802
 9. http://www.romanwilhelmi.pl/?p=969

Ad blocker interference detected!


Wikia is a free-to-use site that makes money from advertising. We have a modified experience for viewers using ad blockers

Wikia is not accessible if you’ve made further modifications. Remove the custom ad blocker rule(s) and the page will load as expected.

Kuknij tyż na...

Losowa wiki