FANDOM


Psałteria.jpg

Budynek Psałterii

52° 24.660' N 16° 56.800' E

Kolumna ze znakami powodzi.jpg

Kolumna, na której widoczne są oznaczenia poziomu historycznych powodzi w Poznaniu

Ten dynks trzeba narychtować, tej!

Potrzebujemy twojej pomocy przy edycji tego artykułu. Rozwiń treść i opisy, dodaj linki, wgraj ilustracje.

Psałteria - budynek na Ostrowie Tumskim zbudowany w stylu gotyckim w roku 1520 i ufundowany przez biskupa Jana Lubrańskiego. Pełnił on funkcje mieszkalne dla kolegium dwunastu psałterzystów utworzonego z inicjatywy biskupa Lubrańskiego w roku 1512.

W XIX i na początku XX wieku, środek Psałterii przebudowano. W 1947 roku wnętrze budynku zostało odnowione, po zniszczeniach z okresu wojennego.

W środku budynku znajduje się ośmioboczna kolumna, na której widnieją znaki powodzi historycznych mających miejsce w Poznaniu. Wysokość kolumny to około 2,5 m, zlokalizowana jest w pomieszczeniu, pomiędzy piecem kaflowym a ścianą działową od strony obecnego koryta rzeki Warty, czyli od strony północno-wschodniej. Do dzisiaj na kolumnie nie wszystkie znaki powodziowe są dobrze widoczne. Niektóre z nich są niewyraźne i trudno je odczytać. Znajdują się tu wyraźne znaki powodzi z lat 1698, 1709, 1780 i 1855.

Źródła

  • K. Stasiak, „Historyczne powodzie w świetle znaków wielkich wód na przykładzie Warty w Poznaniu”, Uniwersytet Mikołaja Kopernika, Toruń, 2009 r.

Ad blocker interference detected!


Wikia is a free-to-use site that makes money from advertising. We have a modified experience for viewers using ad blockers

Wikia is not accessible if you’ve made further modifications. Remove the custom ad blocker rule(s) and the page will load as expected.

Kuknij tyż na...

Losowa wiki