FANDOM


Poznan glowny wezel kolejowy

Poznański Węzeł Komunikacyjny - okolice Dworca Głównego

Poznański Węzeł Kolejowy - jeden z największych węzłów kolejowych w Polsce. To tutaj krzyżują się ważne linie kolejowe z Warszawy do Berlina, a także Wrocław - Szczecin. Poza Poznaniem, największe skrzyżowania kolejowe w Wielkopolsce znajdują się w Pile, Lesznie, Krzyżu i Ostrowie.

Historia kolei w Poznaniu (znajdującego się wtedy na terenie zaboru pruskiego) zaczyna się w latach 40-stych XIX wieku. Z tego okresu pochodzą pierwsze wzmianki (niestety zakończone fiaskiem) o planach budowy kolei łączącej Poznań z Frankfurtem nad Odrą, a dalej z Berlinem. Na owe połączenie przyszło jeszcze trochę poczekać.

Pierwsza linia kolejowa

4 marca 1846 roku powstała spółka akcyjna - Towarzystwo Kolei Żelaznej Starogardzko – Poznańskiej. Kilka dni później - 20 marca tego roku rozpoczęto budowę jednotorowej linii od strony Stargardu. Wybrano to miasto, ponieważ Stargard posiadał już połączenie kolejowe ze Szczecinem. W roku 1847 było już gotowe połączenie do Dobiegniewa, a w czerwcu następnego roku - połączenie z Wronek do Szamotuł. Dokładnie 1 sierpnia 1848 roku ukończona została trasa z Wronek do Krzyża, natomiast w dniu 9 sierpnia linia dotarła z Szamotuł do samego Poznania.

Pierwszy pociąg

Pierwszy pociąg - Polonia - wjechał do Poznania 9 sierpnia 1848 roku, czyli dzień przed oficjalnym otwarcia pierwszej linii kolejowej w Poznaniu.

Pierwszy poznański dworzec kolejowy

Poznan-jezyce

Dworzec Jeżyce wraz w wiatą peronową (1863)

Pierwszy poznański dworzec kolejowy powstał w ówczesnej wsi Jeżyce. Pamiątką po tamtych czasach była funkcjonująca do niedawna zajezdnia tramwajowa przy ulicy Gajowa.

Information icon Dowiedz się więcej w: Dworzec Jeżycki

Ważne połączenia

 • 1851 rok - Poznań uzyskał kolejne ważne połączenie z innymi dużymi miastami – Piłą i Bydgoszczą (przez Krzyż). Dzięki temu drugiemu połączeniu Poznań zyskał połączenie z Gdańskiem - ówcześni mieszkańcy mogli korzystać ze słynnej linii zwana Ostbahn.
 • 1856 rok - otwarcie ważnego połączenia z Lesznem i dalej z Wrocławiem.
 • 1870 rok - otwarcie ważnej do dziś linii kolei Marchijsko - Poznańskiej, która połączyła Poznań ze Zbąszyniem i dalej z Gubinem.
 • lata 1872 -1873 - otwarte zostało połączenie do Gniezna (1872). Dzięki temu Poznań zyskał krótsze połączenie z Bydgoszczą, przez Inowrocław. Rok później miasto zyskało połączenie z Toruniem - po zbudowaniu odgałęzienia z Inowrocławia do Torunia.
 • 1875 rok - ukończono (grudzień tego roku) odcinek tzw. linii górnośląskiej - ważnej linii łączącej Poznań z Ostrowem Wlkp. i dalej Kluczborkiem. Dzięki temu połączeniu do dnia dzisiejszego Ostrów Wlkp. stał się ważnym węzłem kolejowym i miastem kolejarzy. W chwili obecnej Ostrów posiada własny Zakład Taboru, pod który podlegają także lokomotywownie w Kluczborku i Jarocinie.
 • 1879 rok - w połowie maja gotowe było już kolejne ważne połączenie - przez Chodzież do Piły i dalej do Szczecinka.
 • lata 1887 -1888 - budowa linii łączącej Poznań z Koninem (co dało podwaliny pod dzisiejszą linię kolejową do Warszawy). W roku 1887 otwarto połączenie do Wrześni - rok później została ona przedłużona do Strzałkowa.
 • 1887 rok - powstało połączenie do Międzychodu. Linia ta jest obecnie nieczynna, jedną z pamiątek po niej jest mała parowozownia ze zintegrowaną wieżą wodną w Rokietnicy
 • 1905 rok - początek budowy linii do Wągrowca. W tym roku też powstała trasa łącząca Poznań z Janowcem (przez Skoki).
 • 1909 rok - wybudowano odcinek łączący Luboń z Grodziskiem Wielkopolskim. Dzięki temu odcinkowi, Poznań zyskał połączenie z Wolsztynem.
 • 1921 rok - otwarcie odcinka Strzałkowo - Konin - Kutno, które dzięki istniejącemu połączeniu Kutna z Warszawą, spowodowało, że Poznań zyskał połączenie ze stolicą. Pierwsze pociągi wyjechały na tę trasę jednak dopiero w 1928 roku - z powodu ... wykrytych wad w budowie torowiska. Wcześniej dojazd do stolicy odbywał się zdecydowanie dłuższą trasą przez Ostrów, Kalisz i Łódź.
 • od 1964 roku - elektryfikacja linii kolejowych. Jako pierwszą zelektryfikowano linię do Konina i dalej do Warszawy. Najstarsza trasa do Krzyża została zelektryfikowana w 1977 roku, rok później z Krzyża do Szczecina. Linia do Leszna znalazła się "pod prądem" w 1969 roku, a do Wrocławia w 1970 roku. Kolejne lata to zelektryfikowanie linii do Ostrowa i Kluczborka (1974 rok), do Zbąszynka (1979 rok), a najpóźniej, bo dopiero w 1990 stało się to z linią do Piły. Bez elektryfikacji pozostał żelazny szlak do Wolsztyna, a także linia do Wągrowca.

Poznańskie dworce i przystanki kolejowe

Tag <places>: nie znaleziono stron pasujących do zapytania

Obecnie Poznański Węzeł Komunikacyjny składa się ze stacji Poznań Główny oraz stacji i przystanków osobowych, a także stacji towarowych leżących na terenie miasta bądź w jego najbliższym sąsiedztwie. Na chwilę obecną w skład węzła wchodzą następujące stacje:

Ponadto na obszarze węzła zlokalizowane są następujące przystanki osobowe:

Oprócz nich na terenie węzła znajdują się także trzy stacje towarowe:

Historyczne lub nieużywane dworce, przystanki lub posterunki kolejowe

Kolej normalnotorowa:

Kolej wąskotorowa:

Warto zobaczyć

Ad blocker interference detected!


Wikia is a free-to-use site that makes money from advertising. We have a modified experience for viewers using ad blockers

Wikia is not accessible if you’ve made further modifications. Remove the custom ad blocker rule(s) and the page will load as expected.

Kuknij tyż na...

Losowa wiki