FANDOM


Kobylepole Wąskotorowa stacja.jpg

Pozostałości zabudowań stacyjnych w roku 2012

52° 23.420' N 17° 0.354' E

Kobylepole Wąskotorowe stacja.jpg

Zawiadowca p. Makowski przed budynkiem stacji

Poznań Kobylepole Wąskotorowy - nieczynna obecnie stacja kolei wąskotorowej o rozstawie szyn 1000 mm, będąca niegdyś stacją początkową na trasie do Środy Wielkopolskiej i Zaniemyśla wchodzącej w skład Średzkiej Kolei Powiatowej.

W skład zespołu stacyjnego wchodził dworzec osobowy kolei wąskotorowej wraz z główną lokomotywownią Średzkich Kolei (dla parowozów normalno- i wąskotorowych) i warsztatami. Dodatkowo w pobliżu znajdował się przystanek kolei normalnotorowej łączącej Kobylepole z obecną stacją Poznań Wschód (wówczas Poznań Główna) oraz ze Starołęką.

Powstanie kolei wąskotorowej

W roku 1892 władze pruskie wprowadziły w życie ustawę o kolejach lokalnych, co otworzyło możliwość tworzenia lokalnych przedsięwzięć kolejowych. Jedną z nich była Średzka Kolej Powiatowa, funkcjonująca do dziś, niestety w szczątkowej już formie.

Information icon.svg Dowiedz się więcej w: Kolej wąskotorowa

Powstanie stacji

W roku 1898 powstała linia normalnotorowa biegnąca z dworca Poznań Główna do wsi Kobylepole o długości 5,2 km. W należącej do rodu Mycielskich wsi powstał dworzec przeładunkowy z toru normalnego na wąski. Pozostałości bocznicy przeładunkowej do dziś znajdują się przy ulicy Dymka.

W roku 1902 powstało 59 kilometrowe połączenie wąskotorowe (o rozstawie szyn 1000 mm) z Zaniemyślem przez Środę Wielkopolską.

Likwidacja

W latach 60-tych kolejki wąskotorowe uznano za przestarzałe - zaczęto planować ich likwidację.

W roku 1968 wstrzymano ruch osobowy na trasie Kobylepole–Środa Miasto. W 1976 przystąpiono do rozbiórki szyn.

Na liście zabytków

Stacja została w dniu 8 sierpnia 1990 roku wpisana do rejestru zabytków jako zespół stacji kolejowej Kobylepole.

Z archiwum

Pozostałości zabudowań

Źródła

Ad blocker interference detected!


Wikia is a free-to-use site that makes money from advertising. We have a modified experience for viewers using ad blockers

Wikia is not accessible if you’ve made further modifications. Remove the custom ad blocker rule(s) and the page will load as expected.

Kuknij tyż na...

Losowa wiki