FANDOM


Dworzec - garbary2

Dworzec Garbary przed remontem w 2008 roku

Dworzec - garbary1

Nieistniejąca już nastawnia kolejowa (PG) przy dworcu Garbary

Dworzec - garbary3

Peron Dworca Garbary

52° 24.981' N 16° 56.311' E

Dworzec Garbary powstał w 1888 roku i przez wiele lat funkcjonował pod nazwą Poznań - Tama Garbary. Zlokalizowany jest w bliskiej odległości od poznańskiego Starego Rynku.

Opis dworca

Obecną nazwę zawdzięcza ulicy Garbary, jednej z ważniejszych arterii komunikacyjnych w mieście, a przy której ów dworzec się znajduje. W czasie II wojny światowej stacja uległa poważnemu zniszczeniu - jej odbudowa po wojnie zaczęła się już w roku 1946. Budynek stojący obecnie na stacji jest połączony dużym dachem z przejściem podziemnym wiodącym na perony. Mieści kasę i małą poczekalnię. Obok dworca znajdowały się do niedawna dwie duże nastawnie (PG) - jedna z nich została niestety zburzona.

Dworzec ten został zupełnie odnowiony w 2008 roku - na peronach zamontowane zostały windy dla potrzeb osób niepełnosprawnych, nad peronem zamontowano wiaty ze szkła, a między peronami szerokie przejście pod torami. Wybudowano także nowe krawędzie peronu, które są wyższe i zgodne ze standardami Unii Europejskiej. Dwa perony, które znajdują się na dworcu zostały pokryte nową kostką brukową.

Historyczne nazwy dworca

  • Posen Gerberdamm - lata 1884-1919
  • Tama Garbarska - lata 1919-1922
  • Poznań Tama Garbarska - okres międzywojenny
  • Posen Gerberdamm - okres II wojny światowej
  • Poznań Garbary - po II wojnie światowej

Połączenia

Aktualne połączenia z Dworca Garbary oraz do Dworca Garbary można znaleźć na stronach PKP.

Ad blocker interference detected!


Wikia is a free-to-use site that makes money from advertising. We have a modified experience for viewers using ad blockers

Wikia is not accessible if you’ve made further modifications. Remove the custom ad blocker rule(s) and the page will load as expected.

Kuknij tyż na...

Losowa wiki