FANDOM


Poznań
Herb miasta.png

52° 24.382' N 16° 55.510' E

Powierzchnia całkowita: 261,85 km2
Liczba mieszkańców: 551 627
Województwo: Wielkopolskie
Liczba dzielnic: 5
Najwyższy budynek: Andersia Tower (102,1 m)
Kody pocztowe: 60-001 do 61-890
Lotniska: Port lotniczy Ławica, Wojskowe lotnisko Krzesiny
Prezydent: Jacek Jaśkowiak
Stare Miasto z lotu ptaka.jpg
Stare miasto z lotu ptaka
Film Promocyjny Miasta Poznań03:15

Film Promocyjny Miasta Poznań

Poznań - miasto położone w środkowej Wielkopolsce nad rzeką Wartą, stolica województwa i regionu. Miejsce, w którym zaczęła się historia naszego państwa, gdzie powstała pierwsza katolicka świątynia na ziemiach polskich, a Mieszko I przyjął chrzest.

Miasto stołeczne

Poznań cieszy się mianem miasta stołecznego (o czym świadczy złota korona nad herbem miasta). Stolica Wielkopolski była stolicą całego państwa polskiego dwukrotnie:

Information icon.svg Dowiedz się więcej w: Historia Poznania

Współcześnie

Obecnie Poznań osobom spoza regionu kojarzy się z organizacją targów. Na terenie Międzynarodowych Targów Poznańskich odbywa się kilkadziesiąt imprez rocznie, z których największe to targi budowlane BUDMA czy targi przemysłu rolniczego POLAGRA. Doświadczenie miasta w organizacji imprez targowych oraz doskonała infrastruktura sprawiły, że zorganizowano tutaj w 2008 r. Międzynarodową Konferencję Klimatyczną pod patronatem ONZ.

Poznań to również miasto uniwersyteckie. Siedem państwowych wyższych uczelni i kilkanaście prywatnych sprawia, że co roku studiuje tutaj około 100 tys. osób, stawiając Poznań w rzędzie najważniejszych ośrodków uniwersyteckich w kraju.

Poznań to również ośrodek przemysłowy z zakładami o wieloletniej tradycji jak chociażby Zakłady Metalowe H. Cegielskiego czy największy obecnie zakład Volkswagen Poznań.

Poznań to wreszcie miasto sportu. Tutaj działają kluby sportowe m.in. założona w 1912 roku jako pierwszy rdzennie polski klub na terenach zachodniej Polski - Warta Poznań, najstarszy poznański klub Posnania oraz piłkarski KKS Lech (popularnie nazywany Kolejorzem), a na torze regatowym Malta odbywają się zawody klasy międzynarodowej.

Poznań to również miasto wielkiej muzyki, gdzie odbywają się Międzynarodowe Konkursy Skrzypcowe im. Henryka Wieniawskiego i gdzie śpiewają Poznańskie Słowiki.

Czytaj więcej

Ciekawostki

 • Świętem miasta Poznania jest 29 czerwca, a jego patronami św. Piotr i św. Paweł.
 • Poznań, według przygotowanego w czerwcu 2009 roku przez redakcję tygodnika „Przekrój” rankingu, jest najlepszym do życia miastem w Polsce.
 • Poznań jest najstarszym lokowanym miastem w Polsce (zyskał prawa miejskie w 1253 r.).
 • W okresie międzywojennym Poznań był miastem z najlepiej zadbanymi ogrodami w Polsce. Poznańskie ogrody wygrywały pierwsze nagrody w międzynarodowych konkursach ogrodniczych od Londynu po Petersburg.
 • Model Mercedesa z 1912 roku nosił nazwę Mercedes 10/20 HP Posen.
 • Aeroklub Poznański w czerwcu 1958 r. otrzymał do eksploatacji balon wolny SP-BZB „Poznań”.
 • Statki nazwane na cześć miasta:
  • Jeden z czterech pancerników typu Nassau cesarskiej marynarki Niemiec nosił nazwę SMS Posen (zbudowany w 1907 r.)
  • W trakcie II wojny światowej niemiecki okręt podwodny U-436 nazywany był „Posen” ponieważ na jego kiosku znajdował się wariant herbu Poznania.
  • Jeden ze statków handlowych Polsko-Amerykańskiego Towarzystwa Żeglugi Morskiej nosił nazwę SS Poznań (I) (SS to skrót od Steam Ship - statek parowy).
  • W 1925 r. we francuskiej stoczni w Caen wybudowano masowiec nazwany SS Poznań (II).
  • W Bilbao w 1982 r. został zbudowany dla Polskich Linii Oceanicznych statek nazwany MS Poznań.
  • Jeden z pięciu polskich okrętów transportowo-minowych projektu 767 typu Lublin nosi nazwę ORP Poznań.
 • Drogowskaz wskazujący drogę do Poznania pojawia się w teledysku do piosenki „Bang, bang” wyreżyserowanym i wykonanym przez studiującą w Poznaniu Monikę Kuczyniecką. Tytuł utworu jest humorystycznym przekręceniem słowa „bank”, ponieważ fragment utworu wykorzystano w reklamie banku, którego logo widać w teledysku.
 • Firma Five O'Clock (oferująca herbaty i kawy) oferuje w swoim asortymencie „Herbatę Wartą Poznania” - specjalnie dobraną kompozycję herbaty o smaku i zapachu rogali świętomarcińskich.

Ad blocker interference detected!


Wikia is a free-to-use site that makes money from advertising. We have a modified experience for viewers using ad blockers

Wikia is not accessible if you’ve made further modifications. Remove the custom ad blocker rule(s) and the page will load as expected.

Kuknij tyż na...

Losowa wiki