FANDOM


Ten dynks trzeba narychtować, tej!

Potrzebujemy twojej pomocy przy edycji tego artykułu. Rozwiń treść i opisy, dodaj linki, wgraj ilustracje.

Powódź w 1785 r. zapoczątkowana była codziennymi wezbraniami Warty począwszy od 13 kwietnia. Następnie spłynęła kra i rzeka przybrała tak mocno, że po Garbarach trzeba było pływać łodziami. Ulica Wodna była tak zalana, że aby dostać się na Groblę należało w połowie jej długości przesiąść się do łodzi. Do 27 kwietnia Warta przybierała, w następnym dniu osiągnęła maksimum i zaczęła powoli opadać. Woda prawie dotarła do kościoła ewangelickiego od strony Chwaliszewa - zalane zostały tereny położone przy Bramie Wodnej. Pod wodą znalazły się Chwaliszewo, Rybaki i Grobla. Przez kanał woda podeszła do rynku i aż do ratusza i wokół pręgierza stała woda.

Andrzej Ackermann zanotował w kroniczce, że „kazał przy bramie nad Wartą wmurować znak pokazujący, jak wysoko sięgała woda”.

Źródła

Ad blocker interference detected!


Wikia is a free-to-use site that makes money from advertising. We have a modified experience for viewers using ad blockers

Wikia is not accessible if you’ve made further modifications. Remove the custom ad blocker rule(s) and the page will load as expected.

Kuknij tyż na...

Losowa wiki