FANDOM


Posnania - Rugby
Posnania - rugby - sekcja młodzieżowa

Sekcja młodzieżowa

Sekcja rugby Posnanii zalicza się do najstarszych i nieprzerwanie działających w kraju. Powstała, jak wiele w tym okresie, w 1956 roku - w przeciwieństwie do innych, przetrwała najgorsze momenty i w 2006 r. będzie świętować okrągłą rocznicę, która przy klubach angielskich (Blackheat - 1863, Richmond - 1864, czyli ponad 140 lat) czy niemieckich (Hannover ’78 - 126 lat) wypada blado, ale w polskich realiach rugby powojennego jest godna szacunku.

Od początku poczynaniom prekursorów mało popularnej dyscypliny w grodzie Przemysława, towarzyszyła „Gazeta Poznańska”. Dzięki jej artykułom możemy odtworzyć dziś początki rugby w Posnanii, w które zaangażowani byli w pierwszym okresie istnienia Janusz Schepke i Jerzy Stam. Oni to, przy współpracy Jana Dziedzica z WSWF zorganizowali pierwszy kurs szkoleniowy dla ponad 70 młodzieńców marzących o innej niż wszystkie karierze sportowej.

Pierwsze treningi odbywały się na gościnnych boiskach AZS, Pocztowca, Grunwaldu, a w razie konieczności również nad Rusałką. Rugby w Posnanii od zarania związane było z pomocą i wsparciem pionu spółdzielczości, dzięki czemu już w lipcu 1956, na Stadionie im. 22 lipca, 15 tys. osób mogło oglądać pierwszy i zacięty pojedynek ze szczecińskimi Czarnymi, zakończony remisem 9:9.

Ad blocker interference detected!


Wikia is a free-to-use site that makes money from advertising. We have a modified experience for viewers using ad blockers

Wikia is not accessible if you’ve made further modifications. Remove the custom ad blocker rule(s) and the page will load as expected.

Kuknij tyż na...

Losowa wiki