FANDOM


52° 24.510' N 16° 56.016' E

Bamberka” - popularny pomnik i studzienka na Starym Rynku.

Istniejące od kilku lat Towarzystwo Bambrów Poznańskich tu właśnie w pierwszą sobotę sierpnia, kiedy to przypada rocznica podpisania kontraktu pomiędzy poznańską radą miejską a przybyszami, organizuje spotkanie swoich członków i sympatyków.

Historia

Studzienka została ufundowana w 1915 roku (odsłonięta 9 sierpnia na wprost wylotu ul. Woźnej, przed domami budniczymi) przez znaną z handlu winem rodzinę Goldenringów. Figurę wykonał berliński rzeźbiarz Joseph Wackerle, a pozowała do niej zatrudniona w firmie fundatorów Jadwiga Gadziemska z Piątkowa. Z wydobywającej się ze studzienki wody korzystały głównie konie, ale miała ona również dwa poidła dla psów[1].

„Przeprowadzki”

W 1929 roku Magistrat uznał dotychczasowe usytuowanie Bamberki za niekorzystne „ze względu komunikacji i punktu widzenia estetycznego” i zarządził jej przeniesienie pod zachodnią ścianę Ratusza[1].

Po II wojnie światowej Bamberka przeleżała w magazynie, usunięta ze Starego Rynku w związku z powojennym remontem ratusza. W tym czasie władze miejskie uznały nawet, że pomnik Bamberki ma „charakter propagandy niemieckiej”. Rozważano przeniesienie pomnika na Rynek Jeżycki, Plac Kolegiacki, a w roku 1962 na Dębiec przy drodze do Lubonia[1].

W 1963 roku Bamberkę przewieziono do Muzeum Etnograficznego, a rok później, po naprawie uszkodzeń powstałych wskutek niewłaściwego transportu, postawiono ją w ogrodzie Muzeum od strony ul. Mostowej[1].

Od roku 1977 los Bamberki jest nieco spokojniejsze. Powróciła ona na Stary Rynek i od tego czasu podziwiać ją można u zbiegu Różanego Targu i ul. Jana Baptysty Quadro.

Bambrzy

Bambrzy - stój.jpg

Strój bamberski

Pomyślana jako publiczna studnia, „Bamberka” upamiętnia przybyłych do Poznania na początku XVIII wieku osadników z okolic Bambergu, którzy mieli zasiedlić wyludnione wojnami i zarazą należące do miasta wsie. Pomimo szybkiej polonizacji, czemu sprzyjał przede wszystkim wyznawany przez nich katolicyzm, do dziś zachowali pamięć o swoim pochodzeniu. A ubrane w charakterystyczne stroje kobiety stanowią nieodłączny element uroczystości religijnych.

Źródła

  1. 1,0 1,1 1,2 1,3 „Kronika Miasta Poznania” nr 2/2001, s. 109-115, Poznań, Wydawnictwo Miejskie, 2001.

Ad blocker interference detected!


Wikia is a free-to-use site that makes money from advertising. We have a modified experience for viewers using ad blockers

Wikia is not accessible if you’ve made further modifications. Remove the custom ad blocker rule(s) and the page will load as expected.

Kuknij tyż na...

Losowa wiki