FANDOM


52° 24.489' N 16° 55.840' E

Pomnik 15. Pułku Ułanów Poznańskich - pomnik autorstwa Mieczysława Lubelskiego i Adama Ballenstaedta odsłonięty 22 października 1927 r. przy ulicy Ludgardy w Poznaniu ku czci i chwale poległych ułanów i upamiętniający bojowe czyny 15 Pułku Ułanów Poznańskich. Pomnik przedstawia ułana, który jako święty Jerzy, godzi lancą w smoka.

Historia

Potrzebujemy twojej pomocy przy edycji tej sekcji. Rozwiń treść i opisy, dodaj linki, wgraj ilustracje.

Pierwotnie planowano postawić pomnik na terenie koszar, przy placu ćwiczeń. W dniu 23 kwietnia 1924 r. dokonano wmurowania kamienia węgielnego pod budowę pomnika. Z powodu zmian w dowództwie pułku oraz z powodu trudności materiałowych w realizacji pomnika nastąpiło opóźnienie w budowie. Z tego też powodu zdecydowano o zmianie miejsca budowy.

Uroczyste odsłonięcie nastąpiło w dniu 22 października 1927 r., w obecności licznie reprezentowanej generalicji, z gen. Kazimierzem Sosnkowskim na czele.[1]

Do roku 1939, w przeddzień święta pułkowego, pod pomnikiem odbywały się uroczyste apele poległych i składanie wieńców przez członków Towarzystwa byłych Żołnierzy 1 Pułku Ułanów Wielkopolskich, utworzonego w 1933 roku.

We wrześniu 1939 r., zaraz po wkroczeniu wojsk niemieckich do miasta, okupanci z nienawiści do pułku, który w grudniu 1918 r. przyczynił się do oswobodzenia miasta, zburzyli statuę pomnika.

Obudowa i współczesność

Uroczyste odsłonięcie zrekonstruowanego pomnika miało miejsce 10 września 1982 r.[1]

Od roku 2005 - w okresie od maja do października w każdą sobotę po godzinie 12.00 - Ochotniczy Reprezentacyjny Oddział Ułanów Miasta Poznania w barwach 15 Pułku Ułanów Poznańskich prezentuje przed pomnikiem konne odprawy wart honorowych i na Starym Rynku.

Ciekawostki

  • Ułan z pomnika siedzący na koniu przebija lancą leżącego smoka. Motyw ten nawiązuje do legendy o świętym Jerzym, który w przeszłości był patronem rycerzy. Co ciekawe w pierwotnej wersji pomnika smok miał na głowie czapkę z czerwoną gwiazdą i był wyobrażeniem pokonanego przez ułana bolszewizmu. Element nie mógł się znaleźć na odbudowanym w okresie PRL pomniku z oczywistych względów[2].

Źródła

  1. 1,0 1,1 „Kronika Miasta Poznania” nr 1/1983, s. 86-94, Poznań, Wydawnictwo Miejskie, 1983.
  2. Poznań znany i nieznany - Pomnik 15. Pułku Ułanów Poznańskich

Galeria

Ad blocker interference detected!


Wikia is a free-to-use site that makes money from advertising. We have a modified experience for viewers using ad blockers

Wikia is not accessible if you’ve made further modifications. Remove the custom ad blocker rule(s) and the page will load as expected.

Kuknij tyż na...

Losowa wiki