Poznańska Wiki
Advertisement
Poznańska Wiki
Neonowy Okrąglak

Okrąglak w połowie lat 60-tych XX wieku

Wczytywanie mapy…
Dom Towarowy Okraglak

Dom Towarowy Okrąglak współcześnie

Okrąglak - neony na parterze

Parter Okrąglaka rozświetlony reklamowymi neonami

Okrąglak (Powszechny Dom Towarowy, Pedet) - budynek znajdujący się przy ul. Mielżyńskiego 17, na rogu ul. 27 Grudnia, zbudowany w latach 1949-1954 według projektu Marka Leykama.

Wygląd[]

Jest to dziewięciopiętrowy budynek w kształcie walca, z położoną centralnie klatką schodową o średnicy 5 metrów i trzema biegami schodów. Na dachu budynku mieścił się taras widokowy otoczony balustradą. Okrąglak był pierwszym w Poznaniu budynkiem wykonanym z prefabrykatów.

Swoim wyglądem i konstrukcją nawiązuje do tradycji modernizmu. Wiele lat później dobudowano do niego budynek biurowy zwany „kwadraciakiem”, którego łączy z Domem Towarowym podobny wygląd elewacji. W latach 1977-1979 do istniejącej klatki schodowej dobudowano windę wraz z maszynownią dźwigów oraz zewnętrzną, ewakuacyjną klatkę schodową. W podziemiach zamontowano wówczas także zbiornik na wodę o pojemności 100 tys. litrów.

Rewitalizacja[]

Pracę nad projektem renowacji Okrąglaka zapoczątkowali JEMS Architekci. Później pałeczkę przejęła niemiecka pracownia RKW Rhode Kellermann Wawrowsky. Zaprojektowano szybkobieżne windy i najwyższej jakości materiały wykończeniowe: trawertyn, granit i szkło hartowane. Najważniejszą rolę miało odgrywać w budynku światło. Okrągła klatka schodowa miała zostać wykończona podświetlonym diodami szkłem.

Modernizacja Okrąglaka przez firmę Immobel trwała rok, zakończyła się we wrześniu roku 2012. Kosztowała 22 mln zł. Nowy Okrąglak został podzielony na dwie części. W podziemiu oraz na parterze znajdzie się część handlowa, a powyżej, na pozostałych dziewięciu piętrach - biurowa. W części handlowej znajdą się usługi i gastronomia.

Podczas rewitalizacji Okrąglaka z bryły zniknęły poziome podziały okien (okna ponownie - jak to było na początku - składają się teraz z jednolitej powierzchni szyb). Na każdym piętrze jest aż 75 okien. Budowniczy zdemontowali też zewnętrzną klatkę schodową, którą stała między Okrąglakiem a Kwadraciakiem - również modernistycznym budynkiem przy ul. Mielżyńskiego. Z fasady zdrapano farbę i przywrócono budynkowi kolor szarego betonu.

Odtworzono też betonową balustradę na tarasie na szczycie budynku, która również wykorzystuje motyw koła. Niestety, taras widokowy nie będzie dostępny dla poznaniaków - będzie własnością firmy, wynajmującej najwyższy poziom Okrąglaka.

Okrąglak po renowacji zdobył tytuł „Najlepsza modernizacja roku” w konkursie miesięcznika Central & Eastern European Construction & Investment Journal - jednego z najważniejszych w branży deweloperskiej w Europie Środkowo-Wschodniej.

Historia[]

Bank Cukrownictwa 1939

Bank Cukrownictwa stojący w miejscu Okrąglaka przed wojną

Przed Okrąglakiem, na tym samym terenie znajdował się Bank Cukrownictwa. Budynek jednak został zniszczony podczas drugiej wojny światowej

Advertisement