Poznańska Wiki
Advertisement
Poznańska Wiki
Wieża Górnośląska pocztówka

Wieża na pocztówce z okresu Zaboru

Wczytywanie mapy…
Quote3  Chciałem tchnąć życie w tę martwą materię  Quote2
Hans Pölzig, projektant wieży
Wieża_Górnośląska_1911_-_1945

Wieża Górnośląska 1911 - 1945

Fi 3035

Wieża Górnośląska na znaczku pocztowym

Zniszczona Wieża Górnośląska

Wieża po zakończeniu działań wojennych w roku 1945

Wieża Górnośląska (niem. Oberschlesischer Turm) - zbudowana w 1911 roku wieża wodna z halą targową wg projektu architekta modernisty Hansa Pölziga. Jej stalowa konstrukcja o masie 1375 ton i wysokości 52 metrów została wykonana przez Donnersmarckhütte AG z Zabrza.

Wieża ciśnień[]

Wieża była przede wszystkim wieżą ciśnień, która miała poprawić dostęp do wody mieszkańcom Jeżyc i Łazarza. Niejako „przy okazji” stała się wizytówką Poznania.

Wystawa Wschodnioniemiecka i PeWuKa[]

Wieżę wzniesiono w związku z organizowaną przez niemieckie władze wystawą przemysłu, rzemiosła i rolnictwa (Wystawa Wschodnio-Niemiecka, niem. Ostdeutsche Ausstellung Posen)[1].

W roku 1921 wieża była częścią pierwszego Targu Poznańskiego, protoplasty Międzynarodowych Targów Poznańskich. Przez kolejne lata na pobliskich terenach powstał kompleks budynków i hal, w których w roku 1929 z olbrzymim sukcesem zorganizowano Powszechną Wystawę Krajową.

„Metropolis”[]

W roku 1927 powstał, kultowy obecnie, niemy film science-fiction „Metropolis”. Kształt wieży Babel, znajdującej się w sercu wielkiego miasta przyszłości, był inspirowany Wieżą Górnośląską [2].

Rozbiórka wieży[]

W czasie wielkanocnego nalotu Aliantów z 1944 roku konstrukcja wieży została poważnie uszkodzona. Zachowana została jednak jej dolna część, którą wykorzystywano po wojnie jako pawilon ZSRR.

W latach 1954-1955 w jej miejscu zbudowano „Iglicę”. Pozostawiono kształt dolnej części wieży, która stanowi nawiązanie do przedwojennych tradycji targowych. "Iglica" zaś stała się nowym symbolem poznańskich Targów.

Information icon Dowiedz się więcej w: Iglica MTP

Wieża Górnośląska, pomimo, że już dawno nie istnieje, wciąż pozostaje najbardziej znaną w świecie budowlą Poznania[3].

Upamiętnienia[]

21 grudnia 1988 r. ukazał znaczek zaprojektowany przez Andrzeja Szczepanika w serii znaczków pocztowych poświęconych 70. rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę (nr kat. Fi. 3035)[4].

Galeria[]

Źródła[]

Advertisement