Poznańska Wiki
Advertisement
Poznańska Wiki
Wczytywanie mapy…
Długość:396 m
Dzielnice:Stare Miasto
Zakres numerów:2-6, 8-18, 20
Kody pocztowe: 61-820 61-821
Zdjęcia:zobacz pełną galerię
Krysiewicza-stare

Ulica w roku 1903

Ulica Ogrodowa - łączy Półwiejską z Ratajczaka. Jej przedłużeniem na wschód jest Długa, a na zachód Powstańców Wielkopolskich. Nazwa w brzmieniu polskim ustalona urzędowo 16. 6. 1919

Przynależność[]

Ulica/plac należy[1] do rejonu:

  • samorządu lokalnego Stare Miasto;
  • Szkoły Podstawowej nr 75 oraz Gimnazjum nr 2;
  • parafii Świętego Marcina;
  • obwodu wyborczego okręg I obwód 9;
  • obwodu wyborczego do rad osiedli okręg I- Stare Miasto obwód 8;
  • komisariatu komisariat Stare Miasto rewir II rejon 9.

Historia[]

W średniowieczu w okolicy dzisiejszej ulicy „Ogrodowej“ istniało już w r. 1430 przedmieście zwane „Nowe Ogrody“ albo „Nową Wsią“. Nazwa ulicy nadana w XIX wieku przypomina dawne przedmieście i istniejące tu sady i ogrody należące do różnych drobnych właścicieli. Osiedle było słabo zaludnione a ludność zajmowało się dostarczaniem warzyw do miasta. Po 1828 r. Poznań obecne śródmieście znowu znalazł się w ciasnym pierścieniu fortyfikacji pruskich.Mało miejsca iz czasem ulica obrasta dużymi, okazałymi kamienicami w stylach różnych.Większość kamienic pochodzi z drugiej połowy XIX i początków XX wieku. Szkoda, że niektóre się sypią, choćby wyburzona kamienica „Żelazko”,.. Zachodnia część północnej pierzei to budynki powojenne, a naprzeciwko Park Jana Henryka Dąbrowskiego.

Zmiana nazwy[]

Od Nazwa
Średniowiecze Nowe Ogrody
od 1918 Gartenstrasse
od 1939 Ogrodowa
od 1945 Gartenstrasse
od 1990 Ogrodowa

Przy ulicy

Potrzebujemy twojej pomocy przy edycji tej sekcji.
Nie dodawaj tutaj obiektów - załóż nową stronę z obiektem, który chcesz dodać i w kategoriach podaj wszystkie ulice przy których się znajduje. Obiekt automatycznie pojawi się pod mapką ulicy.
Komunikat o braku wyników oznacza, że nie ma jeszcze strony obiektu znajdującego się przy danej ulicy.

Odśwież listę obiektów
Wczytywanie mapy…
  • zburzona kamienica „Żelazko” - charakterystyczna kamienica z końca XIX wieku stała na skrzyżowaniu ulic Krysiewicza i Ogrodowej. Nazwę, zawdzięcza nietypowemu kształtowi. Właścicielką była niegdyś Aniela Tułodziecka, działaczka społeczna i oświatowa, przewodnicząca Towarzystwa "Warta". Wraz z siostrą Zofią, ponad sto lat temu mieszkały w trójkątnej kamienicy, rozwijając swoją działalność społeczną w dobie zaborów. (Kamienica ma zostać odbudowana w kształcie jak przed rozbiórką, jak pokazuje zdjęcie z Miasto Poznań -autor: CDF Architekt)
  • nr 18 na rogu ulicy Ogrodowej i Piekary, zbudowana w latach 1902-1903 w stylu Art nouvea. Projektantem i budowniczym był radny miasta Poznania oraz członek zarządu Towarzystwa Miłośników Miasta Poznania - Ludwik Frankiewicz. Kamienica pięciokondygnacyjna , nakryta dachem jednospadowym, ożywiona sztukaterią, wykuszami, balkonami, logiami, szczytem z każdej strony budynku.. niestety gubi tynk razem z ozdobami

Źródła[]

Galeria[]

Galeria[]

Advertisement