FANDOM


Plac Sapieżyński - 188x

Plac w latach 80. XIX wieku

52° 24.627' N 16° 55.881' E

Plac Sapieżyński Minutoli

Plac Sapieżyński na rysunku Juliusa von Minutoliego (wiek XIX)

Plac Wielkopolski 1909

Plac na pocztówce z roku 1909

Plac Wielkopolski

Plac współcześnie

Plac Wielkopolski (dawniej Plac Sapieżyński, niem.'Gerichitsplatz) - plac znajdujący się w centrum Poznania między ulicami Wolnica i 23 Lutego na terenie dawnego przedmieścia Glinki, na północ od Góry Przemysła.

Przynależność

Ulica/plac należy[1] do rejonu:

Budynki przy placu mają numery: 1-5, 9-11.

Historia

W średniowieczu na terenie zajmowanym obecnie przez plac Wielkopolski znajdowały się cegielnie. W XVII i XVIII wieku funkcjonowała tu strzelnica bractwa kurkowego.

Teren obecnego placu nabył w roku 1786 Jan Geisler i otworzył jedną z

pierwszych kawiarni w Poznaniu. Później teren ten odkupili Sapiehowie.

Plac został zagospodarowany ok. roku 1800. Południową część placu zajmował do roku 1876 staw na spiętrzonej Bogdance.

Zbigniew Zakrzewski pisze w swojej książce „Ulicami mojego Poznania” „...Od chwili jego uformowania i zabudowy, w początku zeszłego stulecia, przez blisko półtora wieku nosił nazwę placu Sapieżyńskiego. Jako, że teren ten, w średniowieczu przez cegielnie zajęty, należał do Sapiehów. Na powstałym tuż po roku 1800 placu panował krajobraz zgoła sielankowy. Południową jego część wypełniał staw zamkowy z młynem, rozlewisko przepływającej tędy ku wschodowi, w stronę Warty, rzeczki Bogdanki.. W roku 1876 staw został zasypany i na dużej przestrzeni powstało targowisko, w okresie międzywojennym największe w Poznaniu, zajmujące całe wnętrze placu...”. Staw na krótko przekształcono w kąpielisko, obsadzony drzewami, z odbijającymi się w stawie zamkiem, tworzyły malowniczą całość.W latach 1906-1977 (z dwoma przerwami w latach 1929-1934 oraz 1945-1957) na placu Wielkopolskim znajdowała się pętla tramwajowa. Obecnie jest ona używana jedynie w sytuacjach awaryjnych oraz w trakcie remontów.

Information icon Dowiedz się więcej w: Pętla Plac Wielkopolski

Geneza nazwy

Dawna nazwa placu (Sapieżyński) wiążę się z nazwiskiem właścicieli tych terenów - rodziną Sapiehów. Nazwa ta przyjęła się już w XIX wieku, a oficjalnie została ustalona w roku 1919.

W roku 1945 nazwę placu zmieniono na obecną.

Współczesność

Niemal cała zabudowa na placu (z wyjątkiem budynku Archiwum Państwowego oraz wielkiej kamienicy u szczytu placu) została zniszczona w wyniku II wojny światowej. W latach 1953-1966 dokonano jego odbudowany w stylu modernistycznym zachowując układ placu i budynków. Lekko historyzujące detale w postaci gzymsów i kasetonów miały podkreślać bliskość historycznego centrum Poznania[2].

Obiekty w obrębie placu

  • Obiekt zabytkowy pl. Wielkopolski 9 - Sąd Ziemski i Miejski, obecnie budynek Uniwersytetu Artystycznego
  • targowisko
  • Archiwum Państwowe
  • Kamienica 28 ulica 23 Lutego Jedyną oryginalny budynek przy Placu Wielkopolskima właściwie przy zamykającej go od południa ulicy 23 Lutego (dawniej Friedrichstrasse i Pocztowa) to wielka, neorenesansowa, czteropiętrowa' kamienica nr 28 z początku XX wieku. Front zdobią dwa szerokie wykusze, pomiędzy którymi umieszczono długie balkony. Górną partię tej elewacji zakończono trzema szczytami o renesansowych spływach. Dziś tłem dla kamienicy stał się odbudowany w ostatnich latach Zamek Królewski

Źródła

  1. Baza systemu adresowego ZGiKM GEOPOZ
  2. Socrealistyczny Poznań - pl. Wielkopolski

Galeria

Ad blocker interference detected!


Wikia is a free-to-use site that makes money from advertising. We have a modified experience for viewers using ad blockers

Wikia is not accessible if you’ve made further modifications. Remove the custom ad blocker rule(s) and the page will load as expected.

Kuknij tyż na...

Losowa wiki