FANDOM


Pasaż Apollo

52° 24.287' N 16° 55.550' E

Pasaż Apollo - front

Front od strony Ratajczaka

Wejście do pasażu Apollo 1926

Wejście do pasażu Apollo. Rok 1926.

Pasaż Apollo - niewielka uliczka między Piekarami a ul. Ratajczaka. W przeszłości rozrywkowe centrum miasta.

Historia

Centrum rozrywki Zespołu Lamberta (dzisiejszy Pasaż Apollo) było niegdyś głównym miejscem wypoczynku i zabawy mieszkańców i przyjezdnych. Obok kina i teatru mieściło się tu kilka kawiarni, restauracji i cukierni.

Początki ciągu handlowo-usługowego sięgają 1846 roku. Conrad Lambert, właściciel browaru i piwiarni, zbudował wówczas (od strony Piekar) salę Lambert oraz obiekty ogródkowe o nazwie Odeon. To tu w roku 1890 koncertował Ignacy Paderewski i tu odbył się pierwszy w Poznaniu pokaz filmowy.

W dniach 3-5 grudnia 1918 r. odbyło się tu posiedzenie Polskiego Sejmu Dzielnicowego. W 1921 roku w sali Lamberta czynny był Teatr Powszechny, wystawiający komedie i operetki.

Po I wojnie światowej pasaż został przejęty przez dwóch polskich kupców. Józef Czepczyński i Jan Łuczak, właściciele kamienic, odnowili zniszczone budynki. W 1921 r. przebudowali teatr na kino. 29 maja 1926 roku dzięki inwencji Łuczaka otwarto tu nowoczesny kompleks kąpielowy z cukiernią. Natomiast w 1927 roku przebudowano salę Lamberta na ekskluzywne kino Metropolis. Miało ono wspólną kabinę projekcyjną z kinem Apollo. Metropolis w czasie wojny zostało przemianowane na Teatr Varietes Metropol, ostatecznie budynek spłonął w 1945 roku.

W okresie międzywojennym w Pasażu wśród lokali największą popularnością cieszyła się restauracja Palais de Danse, nazywana popularnie przez poznaniaków Palejką. Było ona obok restauracji w Hotelu Bazar miejscem spotkań wielkopolskiego ziemiaństwa i poznańskiego mieszczaństwa. Prawie w całości architektura zachowała się do dzisiaj.

W pasażu mieściły się kiedyś kawiarnie, restauracje, kono, sala kongresowa, muszla koncertowa a nawet łaźnia.

Pasaż zbudowano według projektu znanego poznańskiego architekta - Adama Ballenstaedta.

Obecnie

Obok Kina Apollo funkcjonują w pasażu restauracje, kawiarnie oraz maleńkie butiki i sklepiki.

W pasażu mieszczą się:

Kawiarnie i restauracje:

Pozostałe

Galeria

Ad blocker interference detected!


Wikia is a free-to-use site that makes money from advertising. We have a modified experience for viewers using ad blockers

Wikia is not accessible if you’ve made further modifications. Remove the custom ad blocker rule(s) and the page will load as expected.

Kuknij tyż na...

Losowa wiki