FANDOM


ParkDrwęskich

Park Izabeli i Jarogniewa Drwęskich (dawna nazwa: Park Lubuski) - rozpościera się po południowej stronie ul. Królowej Jadwigi, pomiędzy ulicami Górna Wilda, Niedziałkowskiego i Topolową.

Nazwa parku upamiętnia pierwszego po odzyskaniu niepodległości prezydenta Poznania - Jarogniewa Drwęskiego (1918-1921) oraz jego małżonkę. Park położony jest na terenie dawnego Bastionu Grolman, będącego częścią Twierdzy Poznań. Kontynuacją ciągu parkowego na północ jest Park Karola Marcinkowskiego.

Obiekt powstał w 1959 r. z przekształcenia dawnego cmentarza ewangelickiej parafii św. Pawła, pochodzącego z 1865 r. Poza cmentarzem, tereny te miały charakter parkowy już od 1912 r.

Powierzchnia parku wynosi 4,5 ha. Charakterystyczna jest stroma skarpa przy ul. Górna Wilda, zagospodarowana małą architekturą ogrodową. Nieco dalej na zachód część skarpy od ul. Królowej Jadwigi służy zimą jako tor saneczkowy (trzeba wyhamować przed samochodami). Na zachodnim skraju parku znajduje się pomnik Powstańców Wielkopolskich.

W parku jest plac zabaw, średnio wyposażony i średnio zadbany. Cały park zresztą nie należy do najczystszych. W parku jest głośno, ze względu na bliskość ulicy Królowej Jadwigi i brak ekranu akustycznego. Odkąd w początku 2012 r. vis-à-vis wyrósł monument nowego biurowca na pl. Andersa jest chyba nawet głośniej przez odbity od jego frontowej elewacji dźwięk ulicy.

13 maja 2012 r. w parku odbywał się piknik inaugurujący drugą edycję festiwalu Outer Spaces.