FANDOM


21-101

Cytadela - wejście

Park Cytadela - potoczna nazwa wzgórza, położonego na północ od centrum miasta, na którym do 1945 r. znajdował się fort Winiary.

Jest to największy park Poznania, o powierzchni około 100 ha, powstały w latach 1962-1970. Najpierw nazywał się „Park-Pomnik Braterstwa Broni i Przyjaźni Polsko-Radzieckiej”, w 1992 roku stał się „Parkiem Cytadela”, a od 2008 został uznany za pomnik historii.

Park powstawał też dzięki czynom społecznym, gdzie w czynie społecznym sadziło  zieleń tysiące poznaniaków.

Od strony centrum miasta na Cytadelę prowadzą monumentalne schody, na flankach których stoją cztery haubice. Na ich szczycie znajduje się liczący 23 metry wysokości Pomnik Bohaterów.

Jest to idealny teren na spacery z dziećmi. Szerokie alejki, zacienione zakątki pozwalają bezpiecznie biegać, jeździć na rowerach, rolkach czy hulajnogach. Wiele dobrze utrzymanych trawników, to doskonałe miejsce dla pikniku rodzinnego. Znajduje się tu też plac zabaw oraz kawiarenka.

W miejscu Rawelinu II w północnej części parku, od strony ulicy Za Cytadelą znajduje się jedno z najciekawszych i najurokliwszych miejsc parku – „rosarium”. Posadzono tu różne gatunki róż, krzewów i drzew. Jego centrum stanowi staw, a na jego skarpach znajdują się ławki.

Warto zobaczyć

Na terenie parku znajdują się:

Galeria