FANDOM


Park Wilsona z lotu ptaka.jpg

Park Wilsona z Palmiarnią

52° 24.106' N 16° 54.009' E

Palmiarnia została zbudowana w latach 1910-1911, a następnie rozbudowana z okazji Powszechnej Wystawy Krajowej. Jej obecny kształt związany jest z przebudową ukończoną 30 września 1992 roku. Palmiarnia znajduje się w północnej części Parku Wilsona. Stanowi największe w Polsce i jedno z większych w Europie skupisko roślin tropikalnych.


Historia

Potrzebujemy twojej pomocy przy edycji tej sekcji. Rozwiń treść i opisy, dodaj linki, wgraj ilustracje.

Po II wojnie światowej w dniu 13 kwietnia 1946 r. Palmiarnia wznowiła działanie.

Ciekawostki

Palmiarnia Poznańska jest jednym z najstarszych w Europie ogrodów, w którym kryją się unikalne zbiory roślinne pochodzące z terenów tropikalnych i śródziemnomorskich, sawann oraz pustyń Ameryki i Afryki. Wyjątkowy charakter i klimat obiektu od 100 lat tworzy 17000 roślin należących do 1100 gatunków.

Palmiarnia Poznańska ściąga do Poznania miłośników przyrody przez cały rok. Pod szklanym dachem o powierzchni 4600 metrów kwadratowych, w 10 pawilonach wystawienniczych, wśród egzotycznych roślin można się natknąć na legwana zielonego, żółwie, papugi, a nawet pytony.

Od 1922 roku w Palmiarni działa również pierwsze publiczne akwarium w Polsce, w którym zgromadzono ponad 170 gatunków ryb z całego świata. Akwarium dysponuje 37 zbiornikami udostępnionymi zwiedzającym oraz około 100 zbiornikami hodowlanymi.

W pawilonie 3 Palmiarni mieści się kawiarnia „7 Kontynentów”, do której prowadzi osobne wejście od ulicy Matejki. W kawiarni można również kupić bilet wstępu do Palmiarni i rozpocząć tam zwiedzanie obiektu.

Podobnie jak pod Parkiem Wilsona, pod palmiarnia leżą nazistowskie schrony przeciwlotnicze. Odkryte w roku 1998 są dostępne dla zwiedzających[1].

Od czerwca 2016 r. organizowane są "Noce w Palmiarni", w czasie których pawilony zwiedzać można w godzinach 21 - 2 w nocy[2].

Galerie

Przypisy

  1. Schron w Parku Wilsona
  2. poznan.pl - Palmiarnia nocą już po raz drugi!

Linki

Ad blocker interference detected!


Wikia is a free-to-use site that makes money from advertising. We have a modified experience for viewers using ad blockers

Wikia is not accessible if you’ve made further modifications. Remove the custom ad blocker rule(s) and the page will load as expected.

Kuknij tyż na...

Losowa wiki