FANDOM


Uniwersyt Medyczny Pałac Rządowy

Pałac Rządowy

52° 24.368' N 16° 54.308' E

Uniwersyt Medyczny Pałac Rządowy1

Pałac Rządowy

Pałac Rządowy - zajmujący teren między ulicami Świecickiego, Grunwaldzką i Śniadeckich został wybudowany w latach 1924-1928 na dawnym placu wojskowym. Zaprojektowali go Roger Sławski i Edward Madurowicz w polskim stylu narodowym.

Budowę zaczęto w 1920 r. Pierwotnie był planowany jako siedziba Politechniki Poznańskiej, ale sprzeciw władz centralnych spowodował wstrzymanie prac. Ukończony dopiero na PeWuKę w 1929 r. Podczas PeWuKi służył jako Pałac Rządowy - miejsce spotkań oficjalnych delegacji rządowych i był jednym z pawilonów wystawy.

Zbugniew Zakrzewski pisze o tym gmachu:

Na dawnym obszernym placu wojskowym wyrósł w latach 1924-1928 gmach uniwersytecki Collegium Chemicum, o jednej z największych w Wielkopolsce kubatur, zaprojektowany przez Rogera Sławskiego i Edward Madurowicza. Przejściowo służył Pewuce jako Pałac Rządowy.

Po zakończeniu PeWuKi pałac przeszedł w ręce Uniwersytetu Poznańskiego, a po wojnie stał się siedzibą Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza i Uniwersytetu Medycznego - teraz to Collegium Chemicum, które ma się przeprowadzić na Morasko.