FANDOM


1l Marcinkowskiego

52° 24.421' N 16° 55.696' E

Aleje Marcinkowskiego Pomnik Higiei

Pomnik Higiei oraz kamienice zamykające Aleje Marcinkowskiego od południa (zburzone w latach 70. XX wieku w ramach przygotowań pod budowę Trasy Piekary)

Obiekt zabytkowy

Obiekt wpisany do
rejestru zabytków pod nr A-228
w dniu 20 marca 1980 r.[1]

Pałac Anderschów (Aleje Karola Marcinkowskiego nr 20) - jest typowym miejskim pałacem, dużą, bogato zdobioną kamienicą. Stoi na wprost wylotu ulicy Podgórnej. Zbudowany w 1856 roku dla kupca Wilhelma Ernsta Anderscha. Pierwszy znany projekt wziętego architekta Gustawa Schulca. Dwupiętrowy pałac zbudowano na terenie zakupionym od rodziny Mielżyńskich i na miejscu zburzonego wcześniej budynku.

Architektura

Na parterze znajdowały się kantory m.in. chemicznej fabryki Romana Maya i fabryki mebli Dankowski & Co, oraz obszerny, reprezentacyjny przedpokój (westybul) na osi pałacu. Połączona z nim klatka schodowa prowadziła do apartamentów właściciela znajdujących się na I piętrze. Na drugim piętrze mieszkania na wynajem. Wokół dziedzińca: oficyna kuchenna, stajnie, remiza, magazyny a całości dopełniał ozdobny ogród. Pałac posiadał 40 pokoi oraz 2 sale reprezentacyjne.

Fasada ukształtowana na wzór piętnastowiecznych pałaców weneckich z XV wieku. W elewacji frontowej znajduje się ryzalit z dwoma balkonami. W naczółkach okien pierwszego piętra rzeźbione główki pogodne i sympatyczne, będące alegoriami zawodów i stanów. Jest to architektoniczna perełka w Wielkopolsce.

Okres międzywojenny

Na początku XX wieku pałac nabyła hrabina Mielżyńska, prawnuczka pierwszych właścicieli działki, od tego czasu pałac nazywano również domem Mielżyńskich.

W okresie między wojennym w pałacu mieścił się Dom Pocztowca oraz słynny zakład wodoleczniczy doktora Jana Żniniewicza. Zbigniew Zakrzewski w książce „Ulicami mojego Poznania” tak wspomina ten zakład:

Zakład ten to jedna z najstarszych i najpoważniejszych w Polsce placówek leczniczych wyspecjalizowanych w hydroterapii, działającej pobudzająco na nerwy naczynioworuchowe i wzmagającej przemianę materii. W ciągu swej długoletniej praktyki Żniniewicz wyleczył swoją metodą tysiące chorych
Metoda stosowana przez Żniniewicza była wynikiem wieloletnich obserwacji i doświadczeń, również eksperymentów na sobie samym.

Do 1971 r. przed budynkiem stała fontanna Higiei, która dziś zdobi Plac Wolności. Przeniesiono ją w ramach przygotowań do nigdy niezrealizowanego projektu Trasy Piekary.

Źródła

  1. Wojewódzki Urząd Ochrony Zabytków w Poznaniu - Rejestr zabytków

Galeria

Ad blocker interference detected!


Wikia is a free-to-use site that makes money from advertising. We have a modified experience for viewers using ad blockers

Wikia is not accessible if you’ve made further modifications. Remove the custom ad blocker rule(s) and the page will load as expected.

Kuknij tyż na...

Losowa wiki