FANDOM


Os. Jana III Sobieskiego i plac zabaw

52° 27.807' N 16° 54.595' E

Mapa Osiedla Jana III Sobieskiego

Mapa osiedla

Os. Jana III Sobieskiego
Os. Jana III Sobieskiego 38 i 37
Bloki na Os. Jana III Sobieskiego
Os. Jana III Sobieskiego - pas zieleni

Osiedle Jana III Sobieskiego - osiedle mieszkaniowe położone na północy Piątkowa, tworzące samorządowe „Osiedle Jana III Sobieskiego i Marysieńki”. Zbudowane zostało na początku lat 80. XX w.

Kultura i oświata

Na osiedlu regularnie odbywają się festyny z okazji Dnia Dziecka oraz Dni Piątkowa. Na terenie osiedla znajdują się liczne parki oraz place zabaw. W tym tyrolka przeznaczona dla dzieci starszych.

Szkoły

Na osiedlu znajduje się Zespół Szkół z Klasami Integracyjnymi i Specjalnymi nr 1, Szkoła Podstawowa nr 15 im. Jana III Sobieskiego oraz Zespół Szkół Zakonu Pijarów im. św. Józefa Kalasancjusza, w skład którego wchodzą szkoła podstawowa, gimnazjum i liceum.

Przedszkola

Na osiedlu funkcjonuje również Przedszkole Publiczne nr. 182 „Król Elfów”.

Harcerstwo

Przy szkołach funkcjonuje II Szczep Drużyn Zuchowych i Harcerskich „Dziadek” im. Jana Karola Chodkiewicza. W jego ramach działają 40 Staromiejska Gromada Zuchowa „Polne Skrzaty”, 174 Poznańska Drużyna Harcerska „Hetman” im. Stanisława Żółkiewskiego i 177 Poznańska Drużyna Harcerska „Baszta” im. Stefana Czarnieckiego.

Kluby osiedlowe

  • Klub Seniora „Hetman”, siedziba Os. Jana III Sobieskiego pawilon 52, tel. 61 82 54 722. Klub czynny jest od poniedziałku do piątku w godz. 13:00-21:00.
  • Klub Rzeźby i Ceramiki, siedziba Os. Jana III Sobieskiego 36A. Klub czynny jest: wtorek, środa w godz. 9:00-14:00, czwartek, piątek w godz. 13:00-18:00.

Religia

Teren osiedla obejmuje rzymskokatolicka parafia pw. Miłosierdzia Bożego. W 2001r. parafialny kościół usytuowany w centrum osiedla został podniesiony do rangi Archidiecezjalnego Sanktuarium Miłosierdzia Bożego. Od 2004 r. w kościele eksponowana jest kopia Całunu Turyńskiego.

Na północ od kościoła stoi kapliczka maryjna na betonowym postumencie, fundacji Brzozowskiej i Jarczyńskich z 1946 r.

Sport

Na osiedlu funkcjonuje Hotel Inter Sport Sobieski posiadający swoją siłownię oraz halę do ćwiczeń. Ponadto na osiedlu znajdują się korty tenisowe, boisko do piłki siatkowej oraz liczne boiska do piłki nożnej.

Restauracje

Transport

Na osiedlu znajduje się należące do MPK:

  • nowoczesny dworzec autobusowy,
  • sezonowa wypożyczalnia rowerów,
  • pętla szybkiego tramwaju PST.

Policja i bezpieczeństwo

Na osiedlu mieści się Komisariat Policji Poznań – Północ. Ponadto osiedle jest monitorowane - trzynaście zamontowanych kamer umożliwia obserwowanie placów zabaw oraz parkingów znajdujących się na terenie osiedla.

Galeria