FANDOM


Nowy Ratusz i Odwach.jpg

Nowy Ratusz (rok 1934)

52° 24.517' N 16° 55.995' E

Zniszczony Nowy Ratusz.jpg

Zgliszcza Nowego Ratusza (rok 1945)

Historia "Nowego Ratusza" - Ciekawostki Poznańskie02:42

Historia "Nowego Ratusza" - Ciekawostki Poznańskie

Historia Nowego Ratusza

Pod koniec XIX wieku Waga Miejska była w fatalnym stanie, spowodowanym zaniedbaniem i generalnym brakiem remontów. W roku 1888 władze niemieckie podjęły decyzje o rozbiórce wagi (która nastąpiła w roku 1890) i budowie w jej miejscu tzw. Nowego Ratusza, który miał się stać siedzibą Magistratu.

Neorenesansową bryłę nowego budynku zaprojektował, zgodnie z założeniami Kulturkampfu, architekt Heinrich Grüder, tak by budynek swoim charakterem akcentował niemieckość Poznania.

Budowę Nowego Ratusza ukończono w roku 1892, w roku 1895 tej trzykondygnacyjny budynek został poświęcony i oddany do użytku. Jego bryła nie pasowała jednak do renesansowej architektury Starego Rynku.

Po wojnie

W roku 1945 budynek doznał licznych zniszczeń, w tym kompletnemu spaleniu uległ dach i górne piętra. Po wojnie, mimo możliwości odbudowy Nowego Ratusza, podjęto, słuszną z historycznego punktu widzenia, decyzję o jego wyburzeniu i odbudowie Wagi Miejskiej. Trwała ona w latach 1950-1960 według projektu Zbigniewa Zielińskiego opracowanego na podstawie zachowanych litografii. W odbudowanej Wadze znalazł siedzibę Urząd Stanu Cywilnego.

Information icon.svg Dowiedz się więcej w: Waga Miejska

Ciekawostki

  • Budowa tak nie pasującego do zabudowy starówki budynku było bezpośrednim powodem powołania Komisji Fasadowej.


Galeria - budowa Nowego Ratusza

Nowy Ratusz na zdjęciach i pocztówkach

Ad blocker interference detected!


Wikia is a free-to-use site that makes money from advertising. We have a modified experience for viewers using ad blockers

Wikia is not accessible if you’ve made further modifications. Remove the custom ad blocker rule(s) and the page will load as expected.

Kuknij tyż na...

Losowa wiki