FANDOM


Most Biskupa Jordana

52° 24.694' N 16° 57.055' E

Patron:Jordan
Długość:72,3 m
Liczba przęseł:1
Przeszkoda:Wschodni Kanał Ulgi
Rok powstania:2007
Poprzednia przeprawa:Most Cybiński

Zajta jest nie akuratna, fest ma być!

Artykuł jest istotny, ale brakuje mu podstawowych treści. Rozwiń opisy lub wgraj dodatkowe ilustracje.
Jeżeli masz pomysł, dodaj nową sekcję.

Most Jordana kłódki

Kłódki wieszane przez młode pary na barierkach mostu

Most Biskupa Jordana - most na Wschodnim Kanale Ulgi.

Historia

29 września 2007 r. zakończono transport starego przęsła mostu św. Rocha na nowe miejsce. 7 grudnia 2007 r. dokonano otwarcia mostu. Ostrów Tumski ze Śródką łączył  most na Cybinie, który od pamiętnych czasówbył częścią poważnego traktu handlowego, a od średniowiecza w zasadzie jedynym cywilnym wjazdem do Poznania od wschodu. Kiedyś zwał się Cybińskim lub Śródeckim a prawie od zawsze był drewnianym, projekt metalowego w latach 80 XIX wieku się nie powiodła nie został zbudowany ze względu na brak środków, dopiero w 1905 roku zbudowano nowy, metalowy, wadliwy się okazał, więc go rozebrano, dopiero kolejny żelazny przetrwał do wojny i został wysadzony podczas odwrotu we wrześniu.. Po wojnie kolejna prowizoryczna drewniana przeprawa dotrwała do   do 1969r kiedy to wybudowano trasę Chwaliszewską i Most Mieszka I i tym samym Śródka została prawie zamknięta.. …dopiero….

W związku z postępującą degradacją dzielnicy Śródka i jej rewitalizacji w 2007 roku podjęto decyzję o odbudowie historycznej przeprawy.

Po rozebraniu starego mostu Rocha zostało przęsło, które nie miało przeznaczenia, przełożone na Cybinie. Dopiero ktoś wpadł na pomysł, żeby z przęsła mostu Rocha zrobić Most Biskupa Jordana. Nowy most powstał z funduszy strukturalnych UE oraz przy udziale budżetu państwa.

Ale żeby most powstał to przęsło musiało dotrzeć do miejsca przeznaczenia, czyli tam gdzie teraz stoi.. to przęsło pokonało dwa kilometry lądem, przechodząc przez most Mieszka I , szło po torach kolejowych …Pewno nie doceniamy geniuszu i kunsztu inżynierskiego szefów tej operacji.. bo to był prawdziwy majstersztyk, .. przęsło ważące 450 ton długości 72m, szerokości 15m i wysokości 9m należało podnieść na wysokość 9 m, przetoczyć po moście Mieszka I oraz znowu opuścić na poziom gruntu … wielu poznaniaków to oglądało …. mnie tam niestety nie było, tylko w TV oglądałem i z gazet….

I teraz mamy i Most Biskupa Jordana i  most miłości wiązanej na kłódki.. i miejsce organizowania wieczorów panieńskich… kawalerskich też czasem… i drogę pieszą i drogę rowerową, i służy do organizacji koncertów, służy malarzom,… a w czasie kiedy pokój na moście - obrazki z dawnych czasów… i jest też połączenie Ostrowa Tumskiego ze Śródką, która zaczyna odżywać… Most został nazwany  Mostem Jordana

A kim był Jordan? Skąd i kiedy przyjechał do Poznania? Skąd pochodzi? a tu już różnie gadają… Jedni twierdzą, że przyjechał z Dobrawą w 965r, i inni mówią, że wcześniej, ale wtedy, przed Dąbrówką , nie mógł być biskupem , a jedynie misjonarzem, …. Podobno był Rzymianinem, niektórzy twierdzą, że pochodził z Niemiec Ratyzbony lub z Fuldy (Hesja), i jeszcze inni, że z Liege a nawet z Irlandii, a nawet Dalmacji (obecnie Zadar Chorwacja..) I też nie wiadomo czy chrztu Mieszkowi I udzielił biskup Jordan czy czeski ksiądz Bohowid. Jednak bezspornym jest, że Mieszko i jego lud przyjęli chrzest w roku 966r, a postać biskupa jest z tym faktem kojarzona i nazwa mostu mu się należy …

Galeria

Współcześnie

Dawniej

Ad blocker interference detected!


Wikia is a free-to-use site that makes money from advertising. We have a modified experience for viewers using ad blockers

Wikia is not accessible if you’ve made further modifications. Remove the custom ad blocker rule(s) and the page will load as expected.