FANDOM


Most św. Rocha

52° 24.118' N 16° 56.688' E

Długość:232 m
Liczba przęseł:5
Rok powstania:1913
Rok odbudowy:1949, 2003
Projektant:Hugo Schulz (1913),
Lucjan Ballenstedt (1949)
Poprzednia przeprawa:Most Łacina
Most Rocha z lotu ptaka

Most z lotu ptaka

Most-rocha

Most św. Rocha od strony Starego Miasta

Most Św Rocha z lotu ptaka

Z lotu ptaka

Brama Warciana 1914

Podczas budowy, w tle widoczna Brama Warciana (ok. 1912)

Most św Rocha oczekiwanie

Stare przęsło mostu św. Rocha oczekujące na "przenosiny" w pobliże Katedry

Przenosiny Mostu Rocha03:33

Przenosiny Mostu Rocha

Most św. Rocha - most nad Wartą łączący Stare Miasto z Piotrowem i Świętym Rochem. Na moście odbywa się ruch samochodowy, tramwajowy, rowerowy (z drogą rowerową) i pieszy.

Historia przeprawy

Pierwsze wzmianki o przeprawie w tym miejscu pochodzą z XIV wieku. Przez most zwany Łaciną lub Wielkim wiodła droga do Środy Wielkopolskiej i Kalisza.

Ostatnia drewniana konstrukcja została zniszczona w roku 1771. Do czasu odbudowy mostu Rocha w roku 1913 jedyną „cywilną” przeprawą przez rzekę był most Chwaliszewski. W pobliżu zniszczonego mostu znajdowała się przystań promowa łącząca, przez cały okres XIX wieku, lewobrzeżną Groblę i prawobrzeżne Miasteczko (przystań na wysokości Bramy Warcianej).

W roku 1913 powstał pięcioprzęsłowy most betonowy ze środkowym stalowym przęsłem wg projektu Hugo Schultza. Elementem mostu był charakterystyczny łuk, zachowany również w obecnej przeprawie.

We wrześniu 1939 r. wycofujące się oddziały Wojska Polskiego wysadziły przeprawę, którą odbudowano w 1949 roku według projektu prof. Lucjana Ballenstedta.

Rozbiórka i przenosiny starego przęsła

Most rozebrano w 2002 roku w związku z budową tramwajowej trasy kórnickiej na Rataje. Istniejący most był zbyt wąski, jego przegląd ujawnił także, iż w krótkim czasie może być on niezdatny do użytku.

W czasie budowy kolejnej „wersji” mostu (oddanej od użytku w roku 2003) jego charakterystyczna architektura została zachowana w projekcie pracowni Ewy i Stanisława Sipińskich. Stare zaś przęsło „odstawiono” nad kanał Ulgi.

Przenosiny na nowe miejsce

Stare przęsło mostu św. Rocha zostało wykorzystane do budowy Mostu Jordana, upamiętniającego postać pierwszego biskupa diecezji poznańskiej i Polski, usytuowanego w pobliżu Katedry. Przęsło spoczywające nad Kanałem Ulgi musiano przetransportować ponad kilometr na północ, pokonując po drodze most Mieszka I. Ważące ponad 450 ton przęsło przeniesiono nad mostem na wysokości 9 metrów. Jedno z największych przedsięwzięć inżynierskich ostatnich lat w Europie zakończono 29 września 2007 roku pod bacznym okiem setek poznaniaków.

Trasa tramwajowa na Rataje

Od 15 sierpnia 2007 r. przez most św. Rocha kursują tramwaje trasą w kierunku Rataj.

Ciekawostki

  • Niepisaną i niebezpieczną tradycją studentów Politechniki Poznańskej jest wędrowanie po łukowych przęsłach mostu, w przypadku zdanych ważnych egzaminów.
  • 4 grudnia 2002 roku podczas rozbiórki dolnych partii lewobrzeżnego filara zalewowego budowniczowie mostu odnaleźli miedzianą skrzynkę zawierającą m.in. akt erekcyjny z 1911 roku, monety, gazety, wizytówkę kierownika budowy mostu[1][2].

Linki

Źródła

  1. zdm.poznan.pl - Skarby z mostu św. Rocha na CYRYLU
  2. cyryl.poznan.pl - Budowa mostu św. Rocha | 1911 | Dokumenty Miejskiego Konserwatora Zabytków w Poznaniu

Ad blocker interference detected!


Wikia is a free-to-use site that makes money from advertising. We have a modified experience for viewers using ad blockers

Wikia is not accessible if you’ve made further modifications. Remove the custom ad blocker rule(s) and the page will load as expected.

Kuknij tyż na...

Losowa wiki