FANDOM


Meteoryt01

Meteoryt Morasko

52° 29.194' N 16° 53.702' E

Meteoryt02

Staw w kraterze

Meteoryt Morasko - rezerwat przyrodniczo-astronomiczny znajdujący się w północnej części Poznania, na Morasku.

Na terenie rezerwatu znajduje się 7 kraterów, z czego największy ma ok. 60 metrów średnicy i 11 m głębokości. Powszechnie uważa się, że jest to pozostałość po upadku meteorytu ok. 5 tysięcy lat temu[1].

Historia

Pierwszy meteoryt na Morasku odnalazł w 1914 niemiecki żołnierz podczas budowy umocnień wojskowych. We wrześniu 2006, w wyniku poszukiwań za pomocą wykrywacza metalu został odnaleziony meteoryt, który po usunięciu zanieczyszczeń waży 164 kg. Do tej pory jest to największy meteoryt znaleziony w Polsce. Po dokonaniu badań odkryto, że meteoryt oprócz stopu żelazo-niklu zawiera niewielką ilość krzemianów (pirokseny) nie występujących na Ziemi.

Jak dojechać

Do rezerwatu można dojechać z dworca Osiedle Jana III Sobieskiego autobusem linii 902 (obowiązują bilety poznańskiego ZTM na strefę "A") i wysiąść na przystanku "Rezerwat Morasko n/ż" (na żądanie) przy samym rezerwacie.

Rowerem

Od 2006 roku do rezerwatu można dojechać korzystając z darmowej wypożyczalni rowerów, znajdującej się na pętli Poznańskiego Szybkiego Tramwaju (wystarczy okazać aktywną tzw. KOM-Kartę ZTM i podpisać umowę o nieodpłatnym wypożyczaniu). Do rezerwatu dojeżdżamy korzystając z żółtego szlaku, który zaczyna się tuż za pętlą. Wraz z umową otrzymujemy specjalną mapę okolicy

Źródła

  1. Wojciech Stankowski, „Meteoryt Morasko. Osobliwość obszaru Poznania”, Poznań, Wydawnictwo Naukowe UAM, 2010, ISBN 978-83-232-2113-5.

Ad blocker interference detected!


Wikia is a free-to-use site that makes money from advertising. We have a modified experience for viewers using ad blockers

Wikia is not accessible if you’ve made further modifications. Remove the custom ad blocker rule(s) and the page will load as expected.

Kuknij tyż na...

Losowa wiki