Poznańska Wiki
Advertisement
Poznańska Wiki

Tramwaj 9 zima
9 Combino jadąca na Dębiec

Linia tramwajowa nr 9 - linia tramwajowa kursująca na trasie Piątkowska-Dębiec.

Historia

Potrzebujemy twojej pomocy przy edycji tej sekcji. Rozwiń treść i opisy, dodaj linki, wgraj ilustracje.

Linia tramwajowa numer 9 została utworzona 7 października 1913 roku. Pierwotnie kursowała z Rynku Wildeckiego, ulicą Wierzbięcice przez Most Dworcowy do Mostu Teatralnego. Po oddaniu do użytku nowej trasy tramwajowej - od Mostu Teatralnego do Placu Spiskiego na Sołaczu, ulicami Pułaskiego, Wielkopolską i Małopolską, a już od 18 października linię wydłużono do Placu Spiskiego i zakończono pętlą typu mijankowego - doczepy były odczepiane, a wóz silnikowy objeżdżał wagony drugim torem i był podczepiany z drugiej strony. Należy podkreślić, że trasa na odcinku z Placu Spiskiego do ulicy Pułaskiego posiadała pierwsze w Poznaniu torowisko wydzielone, prowadzone obok jezdni, a układ ten zachował się po dzień dzisiejszy.

W roku 1924, w związku z rozpoczęciem budowy trasy na Golęcin, przystanek końcowy przeniesiono na skrzyżowanie ul. Wołyńskiej. Przeniesiono również poczekalnię - charakterystyczną zieloną budkę, która w tym miejscu stoi do dnia dzisiejszego. Od 1 sierpnia 1925 roku trasę „dziewiątki” wydłużono ulicami Wołyńską i Wojska Polskiego do koszar stanowiących wówczas koszary 7 dywizjonu Artylerii Konnej - pętla Golęcin. Jednotorowa linia nie posiadała mijanek i była prowadzona po północnej stronie ulicy Wojska Polskiego. W 1929 roku zmieniono trasę linii, która przebiegała z Golęcina, przez Most Teatralny, Plac Wolności, Stary Rynek do ul. Wielkiej. W 1935 roku zbudowano odnogę trasy od ul. Wojska Polskiego do pętli Winiary (na wysokości kościoła św. Stanisława Kostki) i skierowano tam linię nr 11.

W czasie II wojny światowej, „dziewiątka” dojeżdżała do Tamy Garbarskiej (dawna pętla Garbary). Po wyzwoleniu Poznania linię 9 uruchomiono ponownie w sierpniu 1945 roku. W roku 1954 zmieniono trasę linii, prowadząc ją od Placu Wolności, ulicami Podgórną, Półwiejską, Górna Wilda, 28 czerwca do pętli przy ul. Traugutta. Do 1956 r. zmodernizowano odcinek od ul. Wołyńskiej, dodając drugi tor do skrzyżowania z ul. Wojska Polskiego. Odcinek jednotorowy wzdłuż ul. Wojska Polskiego wyposażono w mijankę na wysokości budynku Domu Dziecka, a pomiędzy ulicami Niestachowską i Dojazd tor przeprowadzono na południową stronę ulicy. Pętlę wahadłową zastąpiono pętlą nawrotową, co umożliwiło zmianę kierunku jazdy bez rozłączania wagonów.

Linię tramwajową na Golęcin zlikwidowano 9 listopada 1974 roku, kierując „dziewiątkę” do pętli na Winiarach. Po rozebraniu torowiska teren pętli Golęcin wyasfaltowano i wykorzystywano przez następne lata jako pętlę autobusu linii 64. Od 8 lutego 1980 roku trasa linii 9 została wydłużona do pętli przy ul. Piątkowskiej, a od 16 grudnia 1981 roku z Traugutta do pętli na Dębcu. Do roku 1974 na Golęcin, a następnie na Winiary i Piątkowską dojeżdżała również linia nocna 9N. Modyfikacjom uległa również trasa linii w śródmieściu - po zlikwidowaniu ruchu dwukierunkowego na ulicach Św. Marcin i 27 grudnia tramwaje jadą ulicą Gwarną i Św. Marcin do Placu Wolności, a w ruchu powrotnym - ulicą 27 grudnia. Po likwidacji torowiska na ul. Półwiejskiej „dziewiątka” zmieniła trasę, objeżdżając Półwiejską ulicami Strzelecką i Królowej Jadwigi.

14 maja 2010 r. na ulicy 28 czerwca 1956 r. (u zbiegu z ulicą Kilińskiego) doszło do wypadku tramwaju nr 9, w wyniku którego mężczyzna stracił nogę, a trzy inne osoby zostały lekko ranne. Tramwaj jadący w kierunku Dębca wypadł z szyn i po przejechaniu ok. 20 m poza szynami wpadł na zaparkowane samochody. Następnie zepchnął je na ścianę budynku.

W październiku 2013 r. miały miejsce obchody 100-lecia linii tramwajowej nr 9.

Źródła

Advertisement