FANDOM


[[Kategoria:Linie tramwajowe|]]
Szczeciniak duży

Duży szczeciniak” z doczepką P1D na trasie „czwórki” w okresie powojennym

Tramwaj na pl. Wolności - 1960

Czwórka na placu Wolności w roku 1960

Linia tramwajowa nr 4 - linia tramwajowa kursująca na trasie Połabska-Śródka-Starołęka.

Historia

Potrzebujemy twojej pomocy przy edycji tej sekcji. Rozwiń treść i opisy, dodaj linki, wgraj ilustracje.

Linia nr 4 jest historycznie czwartą linią tramwajową uruchomioną 9 kwietnia 1898 roku na trasie Łazarz - Stary Rynek.

W związku z rozbudową sieci tramwajowej w Poznaniu, w okresie międzywojennym linia nr 4 kursowała na trasie: Górczyn - Tama Garbarska.

W 1974 r., w związku z wybudowaniem trasy na Winogrady, „czwórka” jeździła na trasie: Serbska - Gwarna.

29 marca 2003 r., w związku z remontem torowiska tramwajowego w ulicy Starołęckiej na odcinku od Ronda Starołęka do ulicy Fortecznej, zmianie uległa trasa linii tramwajowej nr 4: Połabska - Rondo Starołęka.

1 marca 2005 r. dokonano zmian w komunikacji miejskiej, kierując "czwórkę" ze Starołęki na Połabską przez Górny Taras Rataj, ograniczając jej częstotliwość w dni robocze z 10 na 20 minut ze względu na to, że linia 3 wykonywała z nią kursy naprzemiennie. Pomysł okazał się jednak nietrafiony (brakowało połączenia Dolnego Tarasu Rataj z Garbarami czy Placem Wielkopolskim), więc 11 października 2005 r. skierowano zarówno "czwórkę" (wraz z "trójką") dawną trasą. Górnym Tarasem Rataj zaczęła jeździć "siedemnastka" wydłużona z Os.Lecha.

Ciekawostki

„Czwórka” jest jedyną oprócz „jedenastki” linią tramwajową, która w letnim rozkładzie jazdy kursuje częściej, niż w zasadniczym (co 15/20 minut w dni robocze, co 20 w soboty, co 20/30 w niedziele i święta - zwiększona została częstotliwość kursów w dni robocze z 20/24 do 15 minut). Wynika to z tego, że corocznie na wakacje zawieszana jest linia nr 3, której kursy - ułożone naprzemiennie z kursami „czwórki” łącznie co 10/12 minut w dni robocze - są tylko uzupełnieniem rozkładu tramwaju linii nr 4 z odgałęzieniem na pętlę Wilczak.

Ad blocker interference detected!


Wikia is a free-to-use site that makes money from advertising. We have a modified experience for viewers using ad blockers

Wikia is not accessible if you’ve made further modifications. Remove the custom ad blocker rule(s) and the page will load as expected.

Kuknij tyż na...

Losowa wiki