Poznańska Wiki
Advertisement
Poznańska Wiki

Linia tramwajowa nr 17 - linia tramwajowa kursująca na trasie Ogrody-Starołęka.

Historia

25 maja 1957 roku przywrócono ruch tramwajowy na ulicach Mielżyńskiego i 23 Lutego oraz na placu Wielkopolskim (po raz pierwszy od zakończenia wojny pojawiły się na nich tramwaje). Na trasie zaczęła kursować nowo uruchomiono linia 17, kursująca na plac Wielkopolski z ulicy Sczanieckiej mostem Uniwersyteckim i ulicą Lampego.

2 czerwca 1963 r., po otwarciu mostu Dworcowego, linia 17 zaczęła kursować z ulicy Bolkowickiej, Grunwaldzką przez most Teatralny na plac Wielkopolski.

Trasa Hetmańska

W roku 1968 linię 17 skierowano na nowo otwartą trasę na ulicy Hetmańskiej (Bolkowicka - Reymonta - Hetmańska - Głogowska - most Teatralny - plac Wielkopolski).

Na Zawady

1 sierpnia 1980 r. linię 17 przedłużono z placu Wielkopolskiego, ulicą Estkowskiego, na Zawady. Kursy po tej trasie odbywały się tylko w dni robocze.

1 lutego 1982 r. „siedemnastkę” skierowano Trasą Kórnicką na pętlę na Osiedlu Lecha.

Zmiany, zmiany, zmiany...

Początek lat 90-tych w Poznaniu stał pod znakiem rewolucji komunikacyjnych. 1 stycznia 1992 r. linię nr 17 skierowano na trasę z Piątkowskiej, aleją Wielkopolską, mostem Teatralnym, Strzelecką, Kórnicką, ulicami Chartowo i Żegrze, Starołęcką na Starołękę. Już 1 października lekko zmodyfikowano trasę, prowadząc ją przez Estkowskiego i 23 Lutego (zamiast przez most Królowej Jadwigi). Kursy nadal odbywały się tylko w dni robocze.

Likwidacja

Ten stan rzeczy nie utrzymał się na długo. Z początkiem 1993 roku zmniejszono liczbę linii tramwajowych do 13. Linia 17 przestała kursować po poznańskich torach.

Podział „jedynki” i powrót 17-tki

1 marca 2005 roku podzielono linię nr 1 (najdłuższą wówczas linię tramwajową - długość trasy 21 km) na dwie: „jedynkę” oraz „siedemnastkę”. Ta pierwsza rozpoczęła kursowanie na trasie Junikowo - Rondo Śródka - Zawady. Część starej trasy „jedynki” od Ogrodów przez Rondo Śródka do Osiedla Lecha zaczęły obsługiwać tramwaje ponownie uruchomionej linii nr 17 [1]. Górnym Tarasem Rataj prócz nowej „siedemnastki” kursowały także przerzucona z ulicy Zamenhofa linia 4 o obniżonej częstotliwości kursów oraz uruchomiona do Starołęki z Wilczaka linia 3. Powyższa zmiana związana z zabraniem mieszkańcom osiedli Dolnego Tarasu Rataj bezpośredniego połączenia z Garbarami i Placem Wielkopolskim skutkowała kolejnymi zmianami tras tramwajów jesienią 2005 roku. 11 października 2005 roku linię 4 przywrócono na trasę z dnia 28 lutego 2005, wspierając ją linią 3 w dni robocze w godzinach 6-19, aby naprzemienna częstotliwość kursowania obu linii wynosiła 10 minut. Te zmiany wymusiły korektę trasy linii nr 17, która została przedłużona do Starołęki. Stała trasa "siedemnastki" od tej pory nie zmieniła się.

Ponowny mariaż z „jedynką”

W związku z budową trasy na Franowo 13 czerwca 2011 roku trasa linii nr 17 została skrócona do Ogrody - Kórnicka [2]. Po „przetablicowaniu” tramwaje kontynuowały jazdę jako linia nr 1 w kierunku pętli na Junikowie.

Kolejne remonty

Od 5 listopada 2011 r., ze względu na remont torowiska od ronda Jana Nowaka Jeziorańskiego do pętli Junikowo, linia nr 17 zaczęła kursować z Ogrodów przez rondo Śródka, ulicami Zamenhofa, Hetmańską i Głogowską na Górczyn. „Siedemnastka” powróciła na swoją stałą trasę 9 czerwca 2012 roku[3].

Trakt Królewsko-Cesarski

Jpeg-5

„Siedemnastka” jest pierwszą w Polsce kompleksowo oznakowaną dla turystów trasą tramwajową. Na wewnętrznym wyświetlaczu tramwajów tej linii wyświetlane są informacje o Trakcie, natomiast na przystankach zamontowano tablice informacyjne.

Promocja

29 kwietnia 2012 r. przeprowadzono akcje promocyjną pod nazwą „Ustąp miejsca królowej”. Tramwajem linii 17 podróżowała królowa, a każdy kto ustąpił jej miejsca otrzymywał podarunek. [4]

Information icon Dowiedz się więcej w: Ustąp miejsca królowej

Źródła

Advertisement